Nejčastěji bývají komplikace se žlučníkem považovány za žlučníkový záchvat, který vzniká především po konzumaci většího množství tučného a kořeněného jídla, či případně také alkoholu. To však zdaleka nejsou jediné příčiny, které stojí za vznikem různých problémů.
Jak poznat problémy se žlučníkem
Často je velmi obtížné rozlišit, zda se jedná o bolestivost přímo žlučníku, či jiné části břicha. Tento orgán totiž leží v těsné blízkosti jater, přičemž jeho vývod ústí do části tenkého střeva. V této oblasti je navíc také slinivka. Žlučníkové potíže přitom mohou být velmi závažné, proto je třeba dávat si velký pozor. Za vzniklými problémy totiž může stát také genetická dispozice, některá onemocnění či třeba léky.
Žlučníkové kameny
Žlučníkové kameny, označovány také jako cholelitiáza, mohou vznikat ve žlučovodech. Některé látky, jako je například cholesterol a další, mohou totiž svou formu proměnit v malé kamínky. Ty potom dělají velké problémy, pokud dojde k zaseknutí ve žlučovodu, či při průchodu až do tenkého střeva. Většinou stojí také za žlučníkovým záchvatem. Příčiny jsou různé, mnohdy za nimi však stojí nevhodné stravování či nedostatečný pitný režim.
Hrozící komplikace
Ke kolikám může docházet opakovaně, jestliže se kameny ve žlučníku drží. Ovšem ještě větší problém může být, pokud se uvolní a na jiném místě dojde k jejich zaklínění. Z toho pak může totiž vzniknout například žloutenka či pankreatitida. V takovém případě je důležitá včasná léčba. Může se totiž zanítit také žlučník, případně dojde k ucpání střev a protržení sliznice. Komplikace však mohou vést až k rakovině žlučníku.
Problémy se žlučníkem mohou být velmi závažné, proto je nutné při velkých bolestech břicha být na pozoru. Je totiž důležité včas zasáhnout, aby se příznaky nerozvinuly do vážného stavu.
Zdroj foto: www.pixabay.com