Život s roztroušenou sklerózou

0

Dnešní medicína je na dost vysoké úrovni, přesto stále existují nemoci, které jsou pro nás strašákem a nestačí na ně ani široký výběr léků a podpůrných přípravků z lékáren. Jedním takovým strašákem je i nemoc zvaná sclerosis multiplex, chcete-li – roztroušená skleróza.

shutterstock_126153404

Přestože slovo skleróza se většinou spojuje se stářím a zapomínáním, ta roztroušená postihuje i lidi v mladém nebo středním věku. Doposud neexistuje lék, který by byl schopen s ní skoncovat.

Co je to roztroušená skleróza

Jedná se o onemocnění centrálního nervového systému, jež je tvořen nervovými tkáněmi mozku a míchy. Příčina této nemoci nebyla zatím objasněná, takže jí lze jen těžko předcházet. Nejčastěji propuká ve věku dvacet a čtyřicet let. Počet pacientů, kteří v posledním stádiu roztroušené sklerózy zemřeli, naštěstí ubývá. V podstatě se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém atakuje vlastní tkáně organismu. Spuštění tohoto útoku je ovlivněno mnoha různými faktory: od genetických dispozic, životního prostředí, až po jiné doposud neznámé činitele.

Jak se RS projevuje?

V případě roztroušené sklerózy se stávají cílem útoku myelinové pochvy nervových vláken. Myelin představuje tuk, jenž obaluje, vyživuje a chrání nervová vlákna, která bez této ochrany postupem času odumírají. Lidé s touto nemocí mají často potíže s pohyblivostí. Buď je nechtějí poslouchat dolní končetiny, nebo se jim zhoršuje fyzička a jsou stále unavení. Mnohdy nejsou natolik zruční v jemné motorice a mají potíže s pohybem rukou. Brzy mohou pozorovat, že bez důvodů zakopávají, jsou nejen unavení, ale i slabí. Typickým projevem RS (roztroušené sklerózy) je i výrazné snížení citlivosti. Nezřídka jde o konečky prstů a mravenčení v rukou. Potíže se však mohou týkat i dolních končetin. Pacienti odlišně vnímají i chlad a teplo. Mezi další projevy patří problémy se zrakem. Často se projeví jako zánět očního nervu, dvojité či rozmazané vidění.

Složitá péče o pacienta

Přesto, že se o pacienta mnohdy stará rodina, jde o velmi vyčerpávající péči, jak z pohledu psychiky tak fyzičky ošetřovatelů. V ČR existuje kolem 15 specializovaných center, která jsou zaměřena na diagnostiku a léčbu nejen sklerózy, ale i dalších demynelizačních onemocnění. Odborná centra jsou rozmístěná rovnoměrně po celé zemi – vyhledat musíte to, které je vám nejblíže.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku