Není kávovar jako kávovar. Jak vybrat ten pravý?

0

Pro šálek výborné kávy nemusíte chodit do kavárny ale můžete si ho připravit doma. Díky domácím kávovarům si můžete perfektní espresso či cappuccino připravit kdykoliv. Pokud jste vyznavačem přípravy kávy pod vysokým tlakem, máte prakticky dvě možnosti, ze kterých můžete při výběru kávovaru volit. Jedná se o pákový přístroj či plně automatický kávovar. Každý má své přednosti a také slabiny. Na následujících řádcích vám stručně představíme obě varianty těchto přístrojů.

Automatický kávovar

Automatické kávovary jsou dnes velice populární, o tom svědčí také nepřeberné množství dostupných modelů. Tyto přístroje jsou totiž téměř nezávislé na člověku. Jejich obsluha je navíc velice jednoduchá. Stačí jej zapnout, zvolit si typ kávy, případně její intenzitu, množství a teplotu a o zbytek se už nemusíte starat. Přístroj se o celý proces postará sám. Zvládne mletí, dávkování, pěchování a spařování. Některé modely také automaticky našlehají mléko a nadávkují jej správně do šálku. Po dokončení přípravy vašeho nápoje se navíc kávovar sám vypláchne a po nějaké době také vypne. Součástí vybavení jsou také speciální čisticí a odvápňovací programy, díky kterým se o údržbu nemusíte vůbec starat.

Jeho předností je právě jednoduché použití. Nevýhodou je určitá uniformita, která je způsobená stále stejným postupem přípravy. Ten neumožňuje experimentování či vlastní postupy přípravy a individuální nastavení hrubosti mletí. Určitou nevýhodou je také skladování kávy přímo uvnitř kávovaru. Ta je vystavena nadměrnému zahřívaní, což ji znehodnocuje. Je proto vhodné v zásobníku skladovat pouze menší množství kávy a zbytek uskladnit v temné nádobě na chladném místě.

Jak vybrat automatický kávovar, aby splňoval vaše představy vám mohou pomoct i různé články na internetu, například tento na arecenze.cz

Pákový kávovar

Pokud raději s přípravou kávy experimentujete, hledáte ideální chuť a vlastnosti espressa, bude pro vás hodnější pákový kávovar. Jeho obsluha je poněkud složitější a vyžaduje trochu cviku. Kávu je nejprve potřeba ručně namlít, většina pákových kávovarů totiž nemá integrovaný mlýnek. Kupovaná mletá káva není pro přípravu kvalitní kávy příliš vhodná, protože během skladování přišla o velkou část svého aroma a chuti. Namletou kávu je nutné také správně nadávkovat či navážit, dostatečně upěchovat a umístit do spárovací hlavy. Některé kávovary umožňují volbu teploty a množství vody. Intenzitu si určíte sami, a to hrubostí mletí kávových zrn. Pro silnější kávu je potřeba umlet kávu najemno, aby voda protékala co nejdéle a vyplavilo se tak co nejvíce látek. Pokud jste příznivci slabší kávy, namelte si zrna naopak hruběji. Mléčnou pěnu pro přípravu cappuccina a dalších mléčných nápojů lze vytvořit pomocí parní trysky. Samotné šlehání chce ale také trochu cviku, a ne každému se napoprvé povede hustá krémová pěna.

Výhodou těchto přístrojů je velká variabilita, možnost individuálního nastavení a experimentování. Můžete mít tedy kávu přesně podle představ a schopností.  Nevýhodou je nutnost mít zvlášť mlýnek a potřeba určitých schopností. Pokud se však chce kávě věnovat, jistě pro vás přiučení postupů správné přípravy nebude problém. Slabinou je také složitější údržba a čištění. Na rozdíl od automatických přístrojů nejsou většinou pákové přístroje vybaveny automatickými čisticími a odvápňovacími programy. Budete tedy muset čas od času věnovat chvíli údržbě.

Výběr konkrétního modelu ale není jednoduchá záležitost, záleží na vašich preferencích a finančních možnostech. Pomoci vám můžou recenzní portály, například srovnávací test pákových kávovarů na arecenze.cz

Autor

Komentáře k článku