Která z nás by nechtěla mít vyrovnanou mysl a dosáhnout vnitřního klidu? Meditace není mystická ani složitá praxe. Může ji vyzkoušet úplně každý. Stačí pouze několik minut denně a můžete ve svém životě provést úžasné změny. Jak na to?
Jaké účinky má meditace na naše zdraví
Pravidelná meditace může výrazně a příznivě ovlivnit mozek i tělo. Vyvolává změny v oblastech mozku spojených s pamětí, sebeuvědoměním a regulací stresu. Navíc snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, což následně zlepšuje vaši náladu a zvyšuje odolnost vůči životním výzvám. To jsou pouze krátkodobé přínosy. Ale co ty dlouhodobé?
Pokud soustavně praktikujete meditační techniky dlouhodobě, všimnete si zlepšení kognitivních funkcí, snížení příznaků úzkosti a deprese, a dokonce i zlepšení fyzického zdraví. I když meditace nenahrazuje odbornou lékařskou péči, může být velmi účinným doplňkovým cvičením pro zlepšení duševního zdraví.
Komu může meditace prospět?
Odpověď na tuto otázku je naprosto jednoduchá. Úplně každému. A to hlavně v případě, když se potýkáte s různými psychickými problémy, jako jsou duševní poruchy, úzkosti, deprese a další.
Příprava na meditaci
Jste tedy připraveni to zkusit?
- Prvním krokem je najít si klidné místo, kde nebudete rušeni. Může to být vaše ložnice, útulný koutek domova, park nebo třeba jen klidné místo v kanceláři.
- Zvolte si denní dobu, kdy je rušivých vlivů co nejméně. Záleží na vás, zda budete sedět nebo ležet.
Než začnete, stanovte si jednoduchý cíl. Čeho chcete meditací dosáhnout? I něco tak prostého jako „chci se cítit v klidu“ je skvělým začátkem.
5 jednoduchých meditačních technik pro lepší duševní zdraví
Nyní se pojďme věnovat jednotlivým technikám. Každá z nich má svůj vlastní jedinečný úhel pohledu, takže se může stát, že některá z nich bude rezonovat právě s vámi. Nebojte se je libovolně kombinovat.
1. Mindfulness meditace (všímavost)
Uvědomělost a všímavost spočívá v tom, že zůstáváte v přítomnosti a plně se věnujete tomu, co je tady a teď.
Sedněte nebo si lehněte do pohodlné polohy, přirozeně dýchejte a pozorujte své myšlenky a pocity bez posuzování. Pokud se vaše mysl zatoulá, vraťte ji zpět do přítomného okamžiku.
Toto cvičení je vynikající pro zlepšení soustředění, regulaci emocí a zvládání stresu. Naučí vás promyšleněji reagovat na životní výzvy.
2. Mettá meditace (dobrotivost)
Láskyplnost a dobrotivost se zaměřuje na rozvíjení lásky a soucitu k sobě i druhým.
Zavřete oči. Vizualizujte si pozitivní emoce a pohodu pro sebe. Postupně tyto pocity rozšiřujte na ostatní v rozšiřujících se kruzích.
Tento druh meditace podporuje sebelásku, zvyšuje empatii a může dokonce zlepšit náladu. Je to jako mentální objetí, které věnujete sami sobě a poté světu.
3. Body scan meditace (somatická meditace)
Tento typ meditace spočívá v mentálním skenování těla, abyste identifikovali oblasti napětí a uvolnění.
Lehněte si nebo se posaďte a mentálně se zaměřte na různé části svého těla a všímejte si pocitů, jako je napětí nebo teplo.
Kromě snížení fyzického napětí vám tato metoda pomůže lépe si uvědomit tělesné pocity, což může být uzemňující a uvolňující stres.
4. Brathwork meditace (pro uvědomění si dechu)
Tato forma meditace se soustředí na vaše dýchání.
Jednoduše se soustřeďte na svůj dech. Zhluboka se nadechněte a počítejte je za pochodu nebo si všímejte zvedání a klesání břicha.
Tato technika zklidňuje nervový systém a zlepšuje jeho funkci.
5. Progresivní svalová meditace
Tato relaxace zahrnuje systematické napínání a uvolňování svalů.
Začněte od prstů na nohou a napněte každý sval pětkrát a poté uvolněte. Preferovanou polohou pro tento typ cvičení může být leh.
Toto relaxační cvičení je vhodné pro uvolnění stresu, zlepšení vnímání těla a podporu uvolněného stavu mysli.
Zdroj foto: www.freepik.com