Typické příznaky přechodu, které se objevují většinou jako jedny z prvních, jsou návaly horka. Z ničeho nic Vás polije pot, začne Vám bušit srdce. Někdy se dokonce může objevit až svíravá bolest na hrudi. Začnete se cítit unaveně, budete často nervózní. Může se dostavit brnění končetin, sklon k depresivním náladám, lítostivost, plačtivost, nespavost. Tyto příznaky lze často zaměnit s jinými chorobami. Vypadají sice někdy docela hrozivě, ale kromě toho, že vám trochu znepříjemní život, vaše zdraví vážněji neohrožují. Zhruba jedna třetina žen je navíc téměř vůbec nepocítí. Další třetina je vnímá, ale v podstatě jim nijak vážněji nevadí a prostě je vydrží. A ty ostatní musí chtě nechtě vyhledat odbornou pomoc.
Nepropadejte panice
Nejdůležitější je se nepoddávat. Neseďte v koutě a nenaříkejte. Musíte se přemoci. Je jasné, že některé situace budou pro Vás hůře snesitelné, doženou Vás snadněji k slzám. Ať už půjde o běžné situace, které byste za normálních okolností přešla. Nebo Vám někdo zahraje na citlivější téma. Stačí pouhý vtípek, poznámka na Vaši adresu a může být oheň na střeše.
Pokud zrovna procházíte hormonálními změnami souvisejícími s přechodem, mohou vás pouhá špatně zvolená slova učinit citlivější a vnímavější.
Rovněž se může stát, že věci, které vás dříve nechávaly klidnou, vás najednou popudí a reakce na situaci může i vám samotné připadat nepřiměřená a nevhodná, ale prostě to v ten moment nejde zvládnout. Nebojte se, jak již jsme zmínili v prvním bodě, nejedná se o psychické onemocnění, pouze o hormonální změny, se kterými jde něco dělat.
Buťe trošku aktivní a zkuste se s tím vypořádat. Změňte svoji životosprávu, začněte se hýbat, vyjděte si častěji na procházku. Čerstvý vzduch v kombinaci s pohybem, Vám udělá jistě dobře. Začněte o sebe více pečovat. Občas si dopřejte nějakou masáž, zajděte si do solné jeskyně. Častěji odpočívejte. Není od věci poradit se s Vaším lékařem či lékárníkem o nějakých vitamínech či dopolňcích stravy.
Upravte si stravovací režim. Jedním z projevů nastupujícího klimakteria, může být i přibývání na hmotnosti. Jídlo si rozdělte do pěti dávek, zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Snižte svůj cholesterol a do Vašeho jídelníčku zařaďte také ryby. Pijte dostatečné množství vody.
Všechny uvedené změny spojené s přechodem se nevyhnou žádné ženě, která se jich dožije. Přechod je prostě neodmyslitelná součást života ženy. Je to fyziologické období, není to žádná nemoc. Není dobré jej vnímat jako noční můru, dělat jakoby neexistoval nebo že vás se to netýká. Spíše se snažte nebát se a preventivně působit, aby změny, které přináší, nebyly pro vás zdrojem potíží a zdravotních problémů.
Možná bude nejlepší, když se objednáte na prohlídku ke svému gynekologovi, ten Vám jistě poradí.