Růžičková kapusta je velmi zdravá a rozhodně se její pěstování vyplatí. Bohatá je na vitamín B1, který je důležitý na fyzickou výkonnost, odolnost proti stresu, soustředění a pro mentální svěžest. Nachází se v ní také kyselina listová, draslík, vitamín C a vysoké množství vlákniny.
Jde o jednu z mála druhů zeleniny, kterou lze sklízet i uprostřed zimy. Je zdravá a přitom i chutná. Vypěstovaná doma je určitě lepší než ta poměrně drahá z obchodu.
Jak pěstovat růžičkovou kapustu
Vyhovuje jí mírně zásaditá půda. V zimě před její výsadbou poryjeme důkladně záhon, aby půda měla dostatek času slehnout. Připravit půdu lze však i během jara. Půdu je vhodné předem vyhnojit, pokud jste tak neučinili, stačí přidat kompost během rytí a následně pak povápnit.
- Rané odrůdy růžičkové kapusty se vysévají od půlky jara na záhonek, který je krytý před větrem. Semena vyséváme do žlábku 1 cm hluboký. Jakmile semenáčky vyrostou do cca 2 cm, vyjednotíme je a uložíme 5 cm od sebe vzdáleně. Rané odrůdy dozrávají od podzimu do zimy.
- Odrůdy pozdní se vysévají rovněž v půli jara a postup je de facto stejný, jako u raných odrůd. Tyto však dozrávají od časné zimy až do jara.
Pozdním odrůdám vyhovuje středně těžká půda s dostatkem vápníku. Rané odrůdy mají raději hlinitopísčitou půdu.
Jak na přesazování
Když jsou sazenice i pozdních odrůd staré cca 6 týdnů a vysoké mezi 10 až 15 centimetry, přesazují se na konečné stanoviště, kde je pohnojíme kvalitním organickým hnojivem. K výsadbě jsou vhodné pouze silné a zdravé sazenice. Sadíme se pevně do půdy ve sponu 45 až 60 cm. Dobře se sázejí pomocí kolíku, kdy nejprve vytvoříme jamku, zasadíme rostlinku a kolíkem zeminu přimáčkneme ke stonku. Nicméně lze zvolit i jiný způsob sázení. Vhodné je chránit rostlinky před větrem.
Sklizeň
Sklízíme ještě malé kapustičky. Klasické odrůdy růžičkové kapusty jsou chutnější, když sklízíme po prvních mrazících. Novější (hybridní) odrůdy jsou sladké od samého počátku a není potřeba čekat na mrazíky.