Levandule je v oblasti aromaterapie velmi známá, ceněna je také pro své příznivé účinky na lidský organismus. Jedná se o dostupnou rostlinu s typickou vůní. Výrobu domácího levandulového oleje tak zvládne každý.
Výroba oleje
K výrobě oleje budete potřebovat sušenou levanduli, kterou buď můžete usušit ze zahrádky, ovšem dá se také zakoupit. Čím více levandule do oleje přidáte, tím silnější léčivý olej získáte. Kromě levandule si připravte také oblíbený olej, hodí se například olivový či mandlový. Usušenou levanduli rozdrťte, ideálně ve hmoždíři. Následně ji přelijte olejem. Tuto směs nechte zhruba dva dny odstát na slunci, poté přeceďte přes plátýnko, nalijte do vhodné nádoby a olej je připraven k použití.
Účinky levandule
Levandule je známá svými protizánětlivými účinky. Díky tomu zklidňuje podrážděnou kůži, navíc může pomoci ulevit také aknózní pleti. Díky nanášení oleje můžete také zmírnit migrény a nevolnosti. Uleví také od bolestí svalů či menstruačních bolestí. Navíc díky výrazné příjemné vůni slouží jako skvělý prostředek k relaxaci a pro lepší spánek. Tento olej se hodí také pro masáže, ať už ulevující masáže hlavy, akupunkturních bodů, či celého těla.
Použití oleje
Olej můžete nanášet přímo na kůži, lze ho však využít i jinak. Vyzkoušejte ho po koupeli vmasírovat do ještě vlhké pokožky. Přidat ho můžete i do koupele, ta díky němu získá nádhernou vůni a vy tak můžete příjemně relaxovat. Jestliže máte nějaký nevýrazný krém, můžete do něj olej také přidat, aby získal účinky a vůni levandule. Levandulový olej se dá využít také do aromalamp, čímž provoníte celý dům. Levanduli lze užívat i vnitřně, jednu lžičku ráno nalačno a večer před spaním.
Levandulový olej nabízí široké využití a je tak skvělým pomocníkem v domácnosti. Dokáže odbourat stres, dodat prostředí krásnou vůni a navíc také příznivě ovlivňuje pokožku a celý organismus.
zdroj foto: pixabay.com