Jak na lupy: 5 tipů, které zabírají na lupy ve vlasech

0

Mohou zanechávat nevzhledné šupinky na oblečení. Ani ve vlasech ale nevypadají příliš reprezentativně. Kromě toho jsou lupy kožním problémem, který je potřeba řešit. Představíme vám 5 účinných rad, které pomohou k odstranění lupů ve vlasech a uleví vám od nepříjemného svědění.

Co jsou lupy?

Lupy se vyznačují bílými svědivými šupinkami kůže na pokožce hlavy. Vznikají nadměrným odlupováním pokožky na hlavě, což může být důsledek příliš suché pokožky, nevhodného kosmetického přípravku nebo seboroické dermatitidy (seborey), což je kožní nemoc způsobená kvasinkami na povrchu kůže. Právě kvasinky způsobují zánět, který se projevuje nadměrnou obnovou kůže.

Dobrá zpráva je, že se všemi spouštěči si většinou dokážete poradit. Máme pro vás celkem 5 jednoduchých bodů, díky kterým budete ke zdravé vlasové pokožce o pořádný kus blíž.

1. Správná péče o vlasy je základ

Kromě nevyhovujících šamponů a vlasových přípravků lupy způsobuje i nevhodná péče. Pokud trpíte na lupy, vlasy si myjte častěji, aby se ve vlasové pokožce nestihl nahromadit kožní maz a odumřelé buňky.

Vlasy si myjte i sušte opatrně a šetrně, abyste zbytečně pokožku hlavy nepodráždili. Omezte používání fénu i žehličky a stejně tak na čas vynechejte různé stylingové přípravky. Vlasy nechte uschnout přirozeně. 


Někdy lupy mohou doprovázet i pupínky ve vlasech, nejčastěji způsobené podrážděním kůže nebo ucpáním pórů. Pupínky často doprovází seboroickou dermatitidu. Pokud váš problém dlouhodobě přetrvává a vlasové přípravky situaci nelepší, obraťte se na svého dermatologa.

2. Není šampon jako šampon

Asi vás nepřekvapí, že úspěšným krokem k životu bez lupů je používání šamponů a přípravků na vlasy proti lupům. Než si vyberete první přípravek, na který narazíte, udělejte si menší průzkum. Jakou pokožku hlavy máte? Máte suché nebo mastné lupy?

TIP: Speciální dermatologické šampony proti lupům jsou většinou rozděleny podle toho, jestli máte suché nebo mastné lupy. Suché lupy jsou bělejší, drobnější, mohou vypadat jako bílý poprašek. Oproti tomu mastné lupy jsou mnohem větší, vypadají spíš jako žluté šupinky a často se vyskytují také ve vousech nebo v obočí. 

Podle typu lupů vyberte šampon, který bude určen přesně pro váš typ problému. Účinnější přípravky najdete v lékárně v regálech s dermokosmetikou.

3. Vynechte pokrývku hlavy 

Co si budeme nalhávat, pokrývka hlavy je často důležitým módním doplňkem, přes zimní měsíce ale i praktickou ochranou hlavy proti mrazu. Nošení čepic, klobouků, šátků nebo baretů lupy přímo nezpůsobuje, jejich výskyt ale může zhoršit. 

Jak už jsme si řekli, lupy způsobuje nadměrná obnova kůže, která je způsobená kvasinkami. Když nosíte pokrývku hlavy, pokožka nemůže dýchat, a tak se v ní veškeré teplo, vlhkost i pot hromadí. Vzniká ideální prostředí pro rozvoj mikrobů. Pokud na lupy ve vlasech trpíte, dejte si od všech čepic a klobouků alespoň dočasně pauzu, případně je nenoste příliš dlouho v kuse.

4. Vyživujte tělo zevnitř

Jenom vnější péče často nestačí. Vyvážená strava a přísun vitamínů a minerálů mohou léčbu lupů značně urychlit. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem sacharidů, které mohou vést ke hromadění glykogenu v kůži, kterým se živí kvasinky. Omezit byste měli ale také příliš tučná a kořeněná jídla. 

Zařaďte do svého jídelníčků vhodné doplňky stravy, zejména selen a zinek, které přispívají k udržení normálního stavu vlasů.

5. Neškrábejte se

Ano, svědí to. Myslete ale na to, že škrábáním celou situaci můžete razantně zhoršit. Úleva je krátkodobá, zatímco škrábání může na pokožce hlavy způsobit otevřené ranky, které jsou náchylné k infekcím. 


Místo škrábání vyzkoušejte jemnou masáž, která podpoří prokrvení pokožky. Ke kořínkům vlasů se dostane více přípravku, a také se lépe zbavíte odumřelých buněk. Pro tyto účely existují i speciální masážní kartáče. Masírovat můžete také bříškama prstů.

Zdroj fotografií: Pexels.com

Autor

Komentáře k článku