Jak bojovat s prokrastinací?

0

Trpíte chorobným odkládáním věcí, které prostě musíte udělat? Věřte, nejste jediní. Pojďme s ní zatočit jednou pro vždy.

Co je prokrastinace?

Wikipedie o prokrastinaci hovoří jako o chorobném odkládání plnění svých povinností. Nejčastěji se jedná o úkoly spojené s administrací nebo pro nás psychicky náročnou situací. Okolnosti našemu mozku říkají, že je to pro něj rizikový faktor a snaží se jej potlačit. Prokrastinace může vyústit ve stres, pocit viny, psychickou krizi a ztrátu produktivity. Spojení těchto pocitů může vést k další prokrastinaci – vytvářejíc tak určitý kruh.

Záležitost jen mladých lidí?

Setkáváme se s názorem, že prokrastinace se týká jen mladých lidí, kteří nechtějí pracovat. Není to tak úplně pravda. Faktem je, že prokrastinace je relativně novým pojmem, ale jen proto že starší generace ji označovaly slovy – „Prostě na to kašle“ nebo „lenoch“. Vytrvalé prokrastinéry najdeme i mezi lidmi vyššího věku.

Začněte se jí bránit

Bojovat pro ti ní můžete pouze svou vlastní důsledností a kontrolou. Existují i anti-prokrastinační diáře, které vás povedou. Když víte, že máte nějaký úkol zapište si ho. Dejte si upomínku do kalendáře i mobilu. Ze začátku bude potřeba upozornění nastavit opakovaně. Napište si k upomínce nějaký vtipný nebo motivují text. Osvědčené je třífázové upozornění.

Poznámky, které vás nakopnou správným směrem

Začněte v den, kdy jste úkol dostali. Pokud na něj máte určitý čas, rozfázujte si jednotlivé kroky. U kroku číslo jedna skvěle funguje – „Začni makat!“ Den před ukončením práce zvolte text „hoří“ nebo „důležité“. Když na vás tyto poznámky budou vyskakovat, ošálíte svůj mozek a zbavíte se tak prokrastinace.

Zvedněte se od monitorů a displejů mobilních telefonů a dokončete vše, co odkládáte. Naše články na vás jistě počkají.

Zdroj foto: https://pixabay.com/cs/laptop-žena-vzdělávání-studium-3087585/

Autor

Komentáře k článku