Semínka lze konzumovat na mnoho způsobů, ovšem pokud je před konzumací nejdříve namočíme, stanou se pro organismus stravitelnější a aktivují se v nich enzymy. Tím se ještě zvýší jejich výživová hodnota včetně pozitivních účinků.
Semínka jsou bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů, minerálů, bílkovin, zdravých tuků a energie, která posílí náš organismus. Jíst se mohou v salátech, pomazánkách, jogurtech, kaších, dezertech apod. Slunečnicová semínka mají sice vyšší energetickou hodnotu, ovšem nabízejí koktejl zdraví prospěšných látek: selen, zinek, fosfor, draslík, kyselinu linolovou (prevence aterosklerózy), vitamíny skupiny B a vitamín E. Slunečnicová semínka pomáhají při hojení ran, regeneraci organismu, chudokrevnosti, nervové vyčerpanosti, nespavosti a v případě depresí. Jejich pravidelnou konzumací lze zlepšit stav pokožky, nehtů a vlasů. Ovšem nic se nemá přehánět, ideální množství jsou dvě až tři kávové lžíce za den.
Proč konzumovat slunečnicová semínka?
- Obsahují vlákninu
- Jsou kvalitním zdrojem bílkovin
- Zlepšují kvalitu vlasů, pokožky a nehtů
- Působí jako přírodní lék
- Brzdí proces stárnutí
- Jsou zdravou, chutnou pochoutkou
- Podporují správnou činnost mozku
Vláknina je důležitou prevencí proti rakovině tlustého střeva a je to úžasný přírodní prostředek proti zácpě. Semínka a ořechy jsou výtečným zdrojem zdravých tuků a bílkovin, kterých je až 30%, takže pokud si zrovna nedáte maso, doplňte svůj jídelníček o semínka a ořechy. Ideálně, pokud je zamícháte do jogurtu. Slunečnicová semínka pomohou i v oblasti krásy, protože obsahují koktejl zdravých látek, které podpoří růst vlasů, zlepší kvalitu pleti a nehtů. Navíc obsažené antioxidanty působí proti volným radikálům, čímž omezují proces oxidace v lidském těle. Brzdí tak stárnutí a působí i jako prevence proti infarktu a srdečním onemocněním.
Přepadne-li vás na něco chuť, lze je zobat a zahnat choutky. Smíchat se mohou s trochou medu. Případně dejte na talířek jablíčko, pokapejte medem, zaprašte skořicí a posypte semínky – zdravá mlsanda na světě. Obsažené omega-3 mastné kyseliny mají pozitivní význam na správnou činnost mozku a snižují riziko chronických onemocnění – působí protizánětlivě.