Možná už jste se setkali s názorem, že praní může zimní bundy poničit. Nezáleží na tom, jestli máte outdoorový voděodolný model, nebo pracovní softshellku, u většiny typů bund je tomu přesně naopak. Usazené nečistoty totiž potlačují specifické vlastnosti materiálu, a tím snižují celkovou funkčnost bundy. Proto je pravidelné praní naprosto nezbytné.
To však neznamená, že vaše softshellová bunda musí putovat do pračky hned, jakmile se na ní objeví nějaký flíček. Drobné znečištění můžete klidně otřít navlhčeným hadříkem.
Na co se zaměřit před praním softshellové bundy?
Než se pustíte do samotného praní, důkladně si prostudujte informace od výrobce. Štítek s pokyny, jak prát softshellovou bundu, najdete většinou na bočním švu z vnitřní strany, občas však bývá také v náprsní kapse. Myslete na to, že jednotlivé bundy se od sebe mohou lišit nejen materiálem, ale i postupem výroby. Každý model tedy potřebuje trochu jinou péči. Právě proto se vyplatí přečíst štítek – může se stát, že vaši novou softshellku budete muset prát trochu jinak, než jak jste byli zvyklí u starého kousku.
Před praním nezapomeňte projít kapsy a zapnout všechny knoflíky a zipy. Bundu je také vhodné otočit naruby. Při vkládání oblečení do pračky pak dejte pozor, aby se ve stejné várce prádla nenacházelo i oblečení, které by mohlo softshell poškodit. Stačí jedno tílko s flitry a softshellová bunda může být nenávratně zničena. I z tohoto důvodu se často doporučuje prát softshell samostatně.
Vyhněte se aviváži
Vzhledem k tomu, že softshell je voděodolný, je potřeba vybírat takový prací prášek, který tuto vlastnost spíše podpoří, ne naopak. Běžné prací gely proto nechte ve skříni a pořiďte si v drogerii, ve sportovních potřebách nebo v prodejně osobních ochranných prostředků speciální prášek, který pomůže zachovat všechny funkční vlastnosti.
Aviváž, změkčovadla vody a bělidla do pračky nepřidávejte vůbec. Mohou poškodit speciální membrány oblečení.
Na sušení v sušičce raději zapomeňte
Softshell je potřeba prát opatrně. Většina výrobců doporučuje pračku nastavit na 30 °C a zvolit nejlépe speciální šetrný program. Důležité je, aby se oblečení pořádně vymáchalo.Ždímání naopak vynechte. Bundu pověste na ramínko a vodu nechte okapat do vany nebo na ručník.
Pokud jde o sušení v sušičce, opět zkontrolujte štítek s instrukcemi od výrobce. Ve většině případů však zjistíte, že vaše softshellová bunda do sušičky nesmí.
U voděodolného oblečení navíc platí, že jednou za čas je vhodné použít speciální impregnaci pro obnovu funkčních vlastností. Tu vždy aplikujte na čisté a vyprané oblečení, jinak by mohla zakonzervovat špínu, která by se pak jen velmi těžko čistila.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay