Její svět

Zlato je skvělou investicí i pro méně movité

Vydělávat jen na burze by chtěl asi kdekdo, nicméně to není zase tak snadné a je potřeba mít hodně pevné nervy i docela bohaté znalosti. Nikde však není řečeno, že nemůžete investovat i bez těchto schopností.

V takovém případě však zapomeňte na cenné papíry a podobné druhy komodit a nakupte něco stálého, na čem jen tak neproděláte. Pořiďte si zlato.

Nemusíte být milionáři

Stále hodně našinců má pocit, že investice do čehokoliv jsou záležitosti pouze horních deseti tisíc. Nesmysl. Každý může být investorem, pokud má dostatečné množství finančních prostředků. Na západě si tak běžně přivydělávají i lidé ze středních vrstev a nikdo se nad touto skutečností nepozastavuje.

Jak již bylo naznačeno v minulém odstavci, jen musíte mít peníze. Nemusí se jednat o žádné obří částky. Zlato je sice docela drahé, nicméně nikde není řečeno, že ho musíte nakupovat po kilech. Ze začátku si na zkoušku raději pořiďte menší množství a v případě, že se zadaří, můžete příště nakoupit více.

Vždy jde o riziko, ovšem v případě zlata o riziko malé, a tudíž přiměřené. I tak byste měli investovat pouze peníze, které k ničemu jinému nepotřebujete. Může se totiž stát, že o ně přijdete.

Užitečný kov

Existuje celá řada vzácných kovů, kupříkladu stříbro, nicméně jen málokterý je tak užitečný jako právě zlato. Díky tomu si dlouhodobě udržuje stabilní hodnotu.

Žlutý kov je jednou z hlavních surovin používajících se při výrobě šperků. Velkou roli však má i ve stále rostoucím elektroprůmyslu. Jedná se totiž o vynikající vodič, jenž je možné využít třeba k tvorbě plošných spojů, respektive kabelů.

Tablety, mobilní telefony, monitory, toustovače nebo mikrovlnné trouby často mají zlato ve svých útrobách. Je ho však jen velmi malé množství, a navíc se nevyskytuje úplně všude, ale hlavně v dražší elektronice. V kalkulačkách za pár desítek korun ho rozhodně nenajdete.

Kdy má cenu ho nakoupit a kdy prodat?

Pro každého investora je důležité poznat, kdy má nakupovat a kdy se naopak rozhodnout k prodeji. U zlata je možné tyto okamžiky rozpoznat poměrně snadno.

Obecně platí, že během růstu a stability je vhodné zlato nakoupit a za dob úpadku a finanční krize se ho zbavovat.

Prodej se obvykle vyplatí i v případě lokálních nepříjemností typu zaplavený či vytěžený důl. Zatímco větší krize trvá obvykle docela dlouho, tyto nenadálé události mohou mít pouze krátkodobý dopad na trh. Z toho důvodu je nezbytné denně vše pečlivě sledovat, jinak můžete snadno zmeškat správnou chvíli k prodeji a tím i zbohatnutí.

Forma

Při nákupu investičního zlata je zásadní jeho forma. I když máte doma třeba kupu zlatých řetízků po předcích, z pohledu investora nemají žádnou hodnotu. Můžete je ale v případě potřeby klidně prodat někde v zastavárně.

Investiční zlato má obvykle dvě základní podoby, a sice slitky a mince. Slitky jsou zajímavé pro zájemce o větší formu investic. Mají totiž vyšší hodnotu než mince, a tudíž není potřeba jich pořizovat mnoho. Někdy stačí koupit dvě tři cihličky v ceně několika stovek tisíc korun.

Pro investice nižšího řádu jsou pak přeci jen lepší mince. Ty je možné navíc využívat i k jiným účelům. Dají se totiž docela dobře použít třeba jako dárek k narozeninám, výročí svatby či jiné význačné události.

Některé kousky jsou zajímavé i z pohledu sběratelů. Kupříkladu mince s portrétem, na němž je vyobrazený Karel IV., mají poměrně velkou hodnotu pro člověka, který se věnuje numizmatice.

Bez trezoru se neobejdete

Chcete-li investovat do zlata, rozhodně byste si měli pořídit i domácí trezor. Nemusíte automaticky kupovat nejlepší značku na trhu. I starší kousek svému účelu dokáže posloužit více než dobře. Určitě jde o mnohem lepší úkryt, než třeba šuplík nebo matrace.

Alternativou pak mohou být bankovní schránky, ovšem jejich užívání je z pochopitelných důvodů zpoplatněno. Vyplatí se hlavně v případě většího objemu zlata, jinak je ekonomičtější si koupit domů trezor.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Exit mobile version