Spánek je životně důležitý , protože jen při dostatku spánku se naše tělo může regenerovat . Jen velmi těžko se dá určit, kdy nastal čas pro ozdravující spánek . Usínání není totiž pasivní děj , který probíhá automaticky. Pokud tedy náš mozek nespolupracuje , neusneme ani tehdy , když nás do postele pošle smrtelná únava . Nejčastější poruchy se týkají usínání a nepřerušovaného spánku . Velmi známá porucha spánku je SDP . Je to porucha , při které mají lidé problém usnout mezi 2-3 v noci. Starší lidé zase trpí poruchou ASP , při které nastává potřeba spánku odpoledne a noční spánek je potom narušen / nemožný . Dále INSOMNIA , nespavost .
Porucha , která bývá často zapříčiněna stresem , problémy v práci a rodině . Pokud insomnií trpíte krátkodobě , 2-3 týdny nemusíte mít nějaké vážné obavy. Můžete proti tomu bojovat samy , bez rad lékaře. Například před spaním vylučte všechny potencionální zdroje světla a hluku . Při dlouhodobém špatném spánku může být na vině cokoli. Vytvořte si v ložnici optimální prostředí pro zdravý a osvěžující spánek . Postel byste měli mít v nejtišší místnosti bytu a teplota v místnosti by neměla klesnout pod 15 a překročit více než 18 stupňů celsia .
Vyzkoušejte některý s doporučenými rituálů před spaním jako je například : horké mléko , chladný koupel . Dále platí pravidlo : lehčí jídlo – lepší spánek . Špatné stravování může mít za následek problémy se spaním . Právě proto se doporučuje nejíst 3 hodiny před spaním a pokud je možné , vyhněte se povzbuzujícím nápojem jako je káva , černý čaj , nebo alkohol . Naopak , mléko a mléčné výrobky působí příznivě na spánek. Taktéž i med , sladké ovoce ( hrozny , třešně , švestky ) jsou vhodnou volbou . Pro dobrý spánek je důležité , mít během dne dostatek aktivit. Jděte si zaběhat , zaplavat , nebo se jen tak projít během dne. Ovšem ne před spaním , to by mělo na váš spánek opačný efekt. Pokud se vám přesto nepodaří usnout , je tu ještě jedna možnost . Zkuste vstát a na půlhodinu se věnujte nějaké aktivitě jako například čtení knihy.