K létu bodnutí hmyzem zkrátka patří. I když se snažíme chránit používáním repelentů, ne vždycky se dokážeme efektivně ubránit. Hmyz je odolný – a ani některé repelentní přípravky jej neodradí. A protože k létu patří koupání, je třeba si dávat pozor na hovada. Ovádi, kterým lidově přezdíváme hovada, se vyskytují právě nejvíce v blízkosti vodních toků. Jak si poradit, když vás ovád nepříjemně poštípe?

Každý štípanec je nepříjemný, dávejte si pozor na vedlejší příznaky

Kousnutí nebo pobodání hmyzem je vždy velmi nepříjemné. Místo nás svědí, nepříjemně kouše, ale i bolí. V místě, kde nás hmyz bodl, se obvykle vytvoří červený flek, kůže může natékat a vytvoří se malá začervenaná bulka. Jako první pomoc skvěle působí chladivý studený zábal, místo můžete také potřít chladivým gelem s obsahem aloe vera, i obyčejná rozpůlená cibule ale poslouží dobře.

Ovád neboli hovado

Koupání v přírodě, ve stojatých vodních tocích k létu prostě patří. A právě při vodních radovánkách v přírodě dost možná narazíte na hmyz, který se dost podobá mouchám a masařkám. Jejich štípnutí ale bolí, svědí a nelze přehlédnout. Řeč je o ovádech, kterým s oblibou všichni neřekneme jinak než hovada. U nás žije několik druhů ovádů, nejvíce se vyskytují v blízkosti dobytka, a právě již zmíněných vodních toků. Vyskytují se téměř po celém světě, obvykle se živí dobytčí krví, ale člověkem rozhodně nepohrdnou. A ubránit se jim, to není nic jednoduchého.

Jak odehnat hovada?

Zkoušíte repelenty? Ty vám ne vždycky pomohou, nejlepší ochranou proti jakémukoliv otravnému hmyzu je především dlouhé oblečení. Hmyz preferuje místa na těle, která jsou odhalená, takže nošením dlouhých kalhot a triček můžete zmenšit šanci na to, že si na vás pochutnají. Ale u vody těžko budete zahaleni od hlavy až k patě! Pak už snad pomůže jen útěk do vody. Jakmile se ale vynoříte, hovada se budou dál pokoušet si na vás smlsnout.

Co na štípnutí ovádem?

Štípnutí tímto hmyzem je nepříjemné, dost často i bolestivé. Hovada často způsobí viditelné kousnutí, které je třeba chladit a správně ošetřit.  Abyste předešli dalším alergickým reakcím, je vhodné si vzít okamžitě antihistaminika. Navíc hmyz může přenášet celou řadu nemocí, místo je třeba tedy kontrolovat, a v případě, že se otok zvětšuje a neustupuje, je lepší navštívit lékaře. Obvykle ale začervenání, svědění a otok do týdne od bodnutí hmyzem sám zmizí.

Místo, kde vás hmyz štípnul, je třeba vždy hlídat – a v případě zhoršení neváhejte kontaktovat lékaře.

Zdroj textu: www.hubeni-skudcu.cz, www.nhs.uk

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku