Detox organismu patří mezi výživové trendy, kterých dnes není málo. Očista organismu formou diety nebo úpravy stravovacích návyků je oblíbená nejen na jaře. Pomůže však radikální detoxikace, nebo si naše tělo vystačí samo? Odpověď jsme se snažili najít společně s výživovou poradkyní Štěpánkou Čápovou.
Celerová mánie
Řapíkatý celer patří bezesporu mezi zdravou a chutnou zeleninu. Jako každý druh zeleniny má své odpůrce i milovníky. Trendy celerová kúra doporučuje pití celerové šťávy na denní bázi. Podle některých je tato šťáva očišťující, povzbuzující a nesmírně zdravá. Ano, celer obsahuje vitamíny A, K a C, kromě toho je plný betakarotenu, vápníku, hořčíku, fosforu nebo draslíku. Nechybí ani antioxidanty. Když to shrneme, je vlastně báječnou surovinou ve všech podobách. Tak proč ho jíst nebo pít jen při detoxu?
Co na to říkáme?
Celer je příjemnou složkou smoothie a fresh, studené i teplé kuchyně. Proč jej každé ráno složitě odšťavňovat, když ho můžete jíst pravidelně tak, jak jej máte rádi? Detoxikační účinek celeru není prokázaný. Co však prokázané je, to je fakt, že je zdravý a zaslouží si být ve vašem jídelníčku déle než při módní očistě.
Tajemství kokosové vody
Je chutná, zajímavá a určitě stojí za zkoušku. Řeč je o kokosové vodě, která se rovněž řadí mezi trendy – i ona totiž vyhrála cenu o kokosovou detoxikační kúru, tedy cenu popularity. Kokosová voda pochází z mladých zelených kokosů. Neobsahuje tuky, cholesterol, ani velké množství kalorií. Samozřejmě je čistá – bez konzervačních látek, barviv a aromat či sladidel. Co tedy nabízí? Má menší obsah aminokyselin, železa, vitamínů C a B. Je tedy na pohled zajímavější než pitná voda. Co však bohužel nedokáže, je očistit váš organismus, ani ho rehydratovat.
Co na to říkáme?
Kokosová voda je příjemným doplňkem při pitném režimu, nebo prostě jen tak, když na ni máte chuť. Nám moc chutná, ale jsme si vědomi, že pouze pití kokosové vody nás nespasí.
Proč (ne)detoxikovat?
Jaká je tedy nejlepší forma detoxikace? A je vlastně nutná? Lidé zapomínají, že na detoxikaci mají v těle hned několik orgánů, jako jsou játra, ledviny, kůže či plíce. Lidský organismus je schopen pročistit se sám – vždyť to dělá celé roky denně. Kromě toho, pokud se opravdu nekvalitně stravujete celé měsíce, pak vás přece logicky pár dní nezachrání. Jak tedy dostat tělo a organismus do rovnováhy? Raději než nákup jednoho druhu potraviny v rámci zázračných detoxikačních kúr vsaďte na pestrou a vyváženou stravu. Omezit můžete rafinovaný cukr nebo lepek a naopak investujte do kvalitních lokálních potravin, tak jako kdysi naše babičky. Na jaře nedržely detox, prostě jen pohostily rodinu zbytky zásob po náročné zimě a poté se jedlo to, co se aktuálně vypěstovalo. Nebojte se, vaše tělo si poradí. Stačí se zamyslet a hýčkat si jej.
“Na trhu je v dnešní době detoxikace skvělým marketingovým nástrojem. Nicméně jsem zásady, že bez zdravotních obtíží a při zdravém způsobu stravování není nutné se neustále detoxikovat a vzít tuto možnost opravdu jako sezónní záležitost – po zimě, nebo po nějaké akutní chorobě, stresu…” uzavírá toto téma Štěpánka Čápová.