Její svět

Úzkost: Jak vzniká a jak proti ní bojovat?

V posledních letech konečně přestávají být psychické problémy tabu. Začíná být normální, že lidé chodí k psychologovi. Jedna z nejrozšířenějších psychických poruch je úzkost. O jakou nemoc se jedná? Jak jí předcházet a jak řešit úzkostné záchvaty?

Co je úzkost?

Úzkost mezi lidmi řádila již odjakživa. Jen neměla název. Dnes již víme, co v mozku během úzkosti probíhá, co jí způsobuje a jak se jí vyvarovat. Dříve se úzkost projevovala především při stresu a strachu o obživu. Dnes jsou spouštěče již jiné. Současnými životními styly si jdeme úzkosti přímo naproti. Stres, uspěchanost, nedostatek spánku, únava a nepravidelný jídelníček.

Co úzkosti spouští?

Ačkoliv si mnozí myslí, že úzkost přichází nárazově a nečekaně, není to tak úplně pravda. Aby úzkostné stavy nastaly, musí se projevit některý ze spouštěčů. Ve většině případů se jedná o kombinaci únavy, stresu a nejrůznějších strachů. S tím jde ruku v ruce s nervozita a nekvalitní spánek.

Jak se úzkost projevuje?   

Fyzické příznaky

Psychické příznaky

Nástup úzkostných vztahů bývá nenápadný – podrážděnost, příliš přehnané reakce, emotivnost nebo výbušnost. Může se zdát, že se jedná o pouhé příznaky nadměrného stresu, pokud se však objevují příliš často, situaci nepodceňujte. Další fází je takzvané smutné období. Člověk je nadměrně plačtivý a smutný. Další stádium už je úzkost sama o sobě. Úzkostný stav zaručeně poznáte. Obklopí vás tlak, ohrožení a nespecifikovatelný strach.

Připadáte si naprosto bezmocně, nechápete vaše pocity ani fyzický stav těla. Největší komplikace spočívá ve zmatenosti. Cítíte nepřekonatelný strach, ačkoliv víte, že je neopodstatněný. Při úzkostném stavu cítíte tlak na hrudi, pocit, že se nedokážete nadechnout, a napětí svalů.

Jak bojovat proti úzkostem?

Opravdový lék na úzkost neexistuje. Můžete však dodržovat některá pravidla, která vám pomohou eliminovat úzkostné stavy.

Žádný alkohol

Alkohol našemu tělu celkově nesvědčí. Nejenže škodí našemu fyzickému zdraví, ale zásadně podporuje negativní myšlenky. Pokud vás trápí opakované úzkosti, vynechte ve svém životě alkohol.

Klid v duši

Zařaďte do své denní rutiny meditační techniky. Nemusí se z vás nutně stát jogíni. Postačí krátká dechová cvičení, meditace nebo neškodné protahování. Utřídíte myšlenky a zároveň potlačíte úzkost.

Dostatečný spánek

Jelikož únava a stres způsobují úzkosti, tak eliminací těchto příznaků se vám bude žít lépe. Kvalitní a dostatečný spánek má na tělo blahodárné účinky. Pozitivně působí nejen na tělo ale také na mysl.

Produkty na úzkosti

Medikamenty na úzkosti neexistují. Můžete však zařadit do svého života tyto látky, které vám pomohou úzkosti zmírnit nebo omezit.  

Zelená je dobrá

Konopí se nevyužívá pouze pro své psychotropní účinky. Kanabinoidy, konkrétně CBD, HHC, CBN nebo CBG, pomáhají k lepšímu spánku, snižují nervozitu a stres. Zmírňují úzkosti.

Hořčík

Konkrétně určitá forma s názvem treonát. Opět napomáhají snižovat příznaky úzkosti. V mozku navozují pocity klidu a bezstarostnosti. Zkvalitňují také spánek.

Bylinky

Chápu, že někteří dávají přednost přírodním cestám. Jedna z nich jsou extrakty z bylin. Ideální je třezalka nebo také kozlík lékařský. Jsou to rostliny, které nejsou návykové, ale zároveň bojují s úzkostí.

Každý, kdo zažil nějakou formu úzkosti, nebo s ní bojuje, ví, že to není snadné. Nepřestávejte však bojovat. Věřte, že nastane čas, kdy se stavy zlepší až úplně vymizí. Pokud máte pocit, že situace již nezvládáte, neváhejte navštívit odborníky.

Zdroj foto: www.freepik.com

Exit mobile version