Typy intervalového tréninku – jsou opravdu tak skvělé?

0

Intervalové tréninky jsou velmi náročné, ale samozřejmě bývají přizpůsobené tomu, zda s cvičením teprve začínáte nebo jste již zběhlí sportovci. Jedná se o typ tělesné aktivity, která je postavená na krátké, ale intenzívní fyzicky náročné výkony.

Střídá se vysoká intenzita s odpočinkem, který je různě dlouhý. Intervalový trénink lze provádět i při klasickém veslování, běhu, jízdě na kole. Střídáte de facto maximální zátěž a odpočinek. Ačkoliv se hodně preferuje intervalový trénink, před klasickým během či chůzí a zdůrazňuje se, že klasický běh není tak účinný na hubnutí, není to pravda.

Je klasický běh zbytečný?

Pravdou je pouze to, že si tělo zvykne na určitou rutinu a přestane pracovat tak, jak byste si přáli. Pokud chodíte běhat každý den ve stejnou dobu, běháte stejnou trasu, stejné tempo a stejně dlouhou dobu – tělo si zvykne a po čase už tak nereaguje. Ale zbytečný běh rozhodně není.

Intervalový trénink je vlastně anaerobní trénink a prozradím vám jednu snadnou pomůcku. Aerobní cvičení spaluje tuky, anaerobní cvičení spaluje cukry. Ale je tady jedno POZOR. Zvýšíte-li intenzitu aerobního tréninku a budete běhat déle jak hodinu, začne tělo energii čerpat ze svalů – to asi nechcete. To je totiž hned druhá nejlepší zásobárna energie, po sacharidech. Takže u aerobního cvičení se vyplatí „nepřepálit“.

Střídání aktivit značka ideál

Popravdě nejideálnější cvičení je takové, kdy se tyto dvě aktivity střídají. Například si dáte jeden den posilování (anaerobní aktivita), druhý den chůzi či běh ve svém aerobním pásmu a další den intervalový trénink apod.

Takto svému tělu dopřejete odebírat energii z tuků i cukrů a navíc jej zmatete, nevytvoří si žádný návyk. Co se týče běhu, můžete jej různě měnit a obohacovat. I když se u anaerobních aktivit energie čerpá z cukrů, nakopává to neuvěřitelně metabolismus. A metabolismus má v konečné fázi vliv na rychlejší spalování tuků. Nicméně i zde je jedno POZOR – u hodně dynamických aktivit se do těla vyplavují volné radikály. Proto je vhodné po každé takové aktivitě přijmout antioxidanty (bohatě stačí formou potravin – ovoce, zelenina).

Cvičit intervalový trénink nonstop není také moc dobré, protože je to pro tělo poměrně náročné a nezapomínejte, že i při sportování je potřeba se naučit regenerovat/odpočívat. To neznamená, že musíte sedět na gauči. Můžete si dát strečink, procházku, jít si rekreačně zaplavat, výtečné jsou v odpočívací fázi i masáže, které mají i další zdravotní bonusy. Jak vidíte, tak aerobní i anaerobní aktivity mají svá pro a proti. A jaké typy intervalového tréninku existují?

  • Střídání sprintu a chůze
  • HIIT
  • Tabata
  • Intervalový kruhový trénink

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku