Jak se aklimatizovat v nové práci

0

Jakmile změníme ve svém životě zaryté stereotypy a dojde k něčemu novému, jsme na pochybnostech, které dávají zabrat psychice. Ať už jde o stěhování do nového bytu nebo změna zaměstnání. Musíme překonat hned několik překážek.

Navázat nové kontakty, najít si své místo, začlenit se a zapadnout. Teoreticky nejde o nic složitého, nicméně záleží na tom, zda je člověk ostýchavý či nikoliv. Někdo může mít z navazování nových kontaktů strach. Obavu, že nezapadne, nebude se líbit, nemá dost zkušeností, dostatek sebedůvěry ve své schopnosti apod. Velkou roli zde sehrává sebevědomí. Některé ženy ho mají tolik, že nepociťují žádné zábrany, ale pak jsou tady i ženy, kterým sebevědomí chybí. Co s tím?

Motivující prostředí

Nejlépe se člověk aklimatizuje v prostředí, kde se cítí dobře. Jako ryba ve vodě. Což někdy lze a jindy nelze ovlivnit. Jedná-li se o práci, kde je v našich silách vytvořit si příjemné podmínky, pak hurá do toho. Může jít o předměty, které důvěrně známe a obklopíme se jimi. Třeba fotorámeček na psací stůl, stará dobrá propiska, kytka na pracovní stůl apod.

Kolektiv

Nový kolektiv občas nahání hrůzu, ale to nemusí. Stačí si jen všímat lidí okolo, zapojovat se, ale nesnažit se zavděčit. Být spíše tichý pozorovatel a zůstat sama sebou za každých okolností. Nikdy se v novém kolektivu nezapojujte do klepů. Řekněte, že jste nová a danou osobu neznáte, tudíž vám nepřísluší ji soudit.

První překážky

Počítejte s tím, že ne vždy je průběh hladký a bez zádrhelů. Pokud dojde na řešení nějakého problému, nehruťte se z toho hned. Možná, že právě díky tomu, jak bravurně zvládnete vyřešit určitý problém, získáte v očích druhých body navíc.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku