Základní princip saunování je jednoduchý – zvýšená teplota spouští obranný mechanismus organismu, tělo se čistí a posiluje pro boj s nemocemi. Sauna také navozuje kvalitní spánek a odplavuje stres.
Při saunování je především nutno dostatečně pít – vodu a neslazený čaj. V komoře se doporučuje pobývat okolo 10 minut – podle teploty a individuálních dispozic.
A protože otázek k saunování je stále mnoho, přinášíme odpovědi na nejčastější z nich:
Chystám se do sauny poprvé. Jak se tam mám chovat?
Před vstupem do sauny se vždy osprchujte a osušte – je to důležité pro efektivní pocení. Zpočátku v ní vydržte 5 minut, později 10 až 15 minut. Klasická „suchá“ finská sauna je vytopena na 90 až 100 stupňů, ale můžete využít i alternativní sanárium s nižší teplotou a přidanou párou, v němž často hraje i příjemná hudba.
Z hygienických důvodů potřebujete v sauně ručník, ve vyšších patrech si ho dejte i pod nohy.
Když vyjdete ze sauny, chvíli počkejte, a začněte se pomalu ochlazovat – nejdříve sprchou od dolních končetin, teprve potom můžete využít i ochlazovací bazének.
Mezi jednotlivými vstupy odpočívejte v relaxační místnosti a hodně pijte. Jste-li začátečník, postačí vám dvě až tři kolečka. Později postupujte dle svých přání a pocitů. Na úplném konci se pečlivě osušte včetně vlasů, dejte si drink a relaxujte.
TIP: Vyrazte do sauny v Aquapalace Praha. K dispozici jsou Vám zde finské sauny, římské lázně i venkovní sauny. Více informací najdete přímo na stránkách Aquapalace Praha
Účinkuje sauna i na hubnutí?
Samotná sauna ne, ale pravidelné saunování regeneruje tělo, urychluje metabolismus, optimalizuje krevní tlak, posiluje imunitu a vyrovnává psychiku, což jsou faktory, které ke zhubnutí významně přispějí. Existují i doplňky stravy, pomáhající spalovat tuky přímo při pobytu v sauně.
Mám astma. Mohla by mi pomoci sauna?
Odborné názory na využití sauny v případě astmatu jsou různé. Někomu saunování uvolní svaly v krku, u jiného by ale mohlo vyvolat astmatický záchvat. Nezbytná je proto konzultace s lékařem, který dobře zná právě vás.
V jakých případech se mám saunování vyhnout?
Saunování je zátěžová aktivita – dá se přirovnat ke svižné chůzi nebo méně intenzivnímu posilování. Proto se mu vyhněte, když jste nemocní, fyzicky unavení, pod vlivem alkoholu či omamných látek, berete léky, a také v těhotenství a pokud se o ně pokoušíte.
Hodí se saunování i pro děti?
Saunování je pro děti vynikající – zhruba od tří let je berte s sebou, a uvidíte, že budou méně nemocné. Jen si pohlídejte otevírací dobu v sauně, obvykle mívá vyhrazené hodiny pro rodiny s dětmi. Nebo si ji pronajměte jen pro svou skupinu. Děti se saunují i šetrně ochlazují ve zkrácených intervalech, dvakrát až třikrát za sebou. Pro posílení dětské imunity, dobrého spánku a chuti k jídlu je doporučováno saunování jednou týdně.