Její svět

S prevencí začněte již v mladém věku

Čím je naše tělo starší , tím více se na něm odráží všechno co ho celý život provázelo . Jako mladé jsme jen málokdy poslouchali rady bolavému babiček o tom , že se máme pořádně oblékat a nosit teplé pantofle. Možná ani nevíte , že záda vás bolí z toho , že jste před pár lety prochladli na kříže . No existují i nemoci , za které nemůže jen naše nedbalost , ale pokročilý věk. Dá se také takovým předcházet?

Většina lidí ve stáří takzvaně roste do země , což značí , že se jim na výšce ubírají centimetry a půvab na držení těla , které se hrbí . Přibližně kolem padesátky ztrácejí kosti každoročně určitá procenta z kostní hmoty kvůli postupnému úbytku obsahu vápníku , což v pozdějších stádiích zapříčiňuje silné bolesti a zakulacení zad . Pokud poklesne koncentrace minerálů v krvi , tělo si je zdroj hledá jinde . Proto se kosti při nedostatečně zajištěném zásobování látkami ze stravy , stávají řidší a křehčí . Odborný název těchto procesů je již poměrně známý . Řeč je o nepříjemné osteoporóze , která postihuje zejména nás ženy.

No vyhnout se “ invalidnímu hrbu “ můžete hned několika způsoby . Pohyb je prevencí mnoha nejen fyzických ale i duševních chorob , takže tato také není výjimka. Cílem sportovní aktivity je posilovat svalstvo a tak ulevit už postiženým kostem , které plní náročnou opěrnou funkci. Svalovou prací navíc aktivujete kostní buňky , čímž bráníte úbytku kostní hmoty . Páteři ulevte jednoduchým cvičením s gymnastickým míčem .

Strava má neméně důležitou roli v péči o vaše zdraví . Při zmíněných potížích je mimořádně důležitý přísun vysokých dávek vápníku z mléka , ovoce a zeleniny , který podpoří stabilitu a odolnost kostního aparátu . Kromě toho klaďte důraz na vitaminy C , D a K , aby se přijatý vápník mohl co nejoptimálnější vstřebat .

Exit mobile version