Ať už zařazujete rajčata k ovoci či zelenině, není pochyb o tom, že rajčata jsou velmi nutričně hodnotná potravina, kterou by spousta lidí měla jíst každý den. Rajčata patří mezi tzv. „funkční potraviny“, což znamená, že jsou bohatá na spoustu živin.
Pozitivní zdravotní účinky rajčat
- Rakovina – rajčata jsou skvělým zdrojem vitamínu C a jiných antioxidantů, které mají schopnost odvádět škodlivé volné radikály z těla, a tím redukují vznik několika druhů rakoviny. Příkladem je například rakovina prostaty. Rajčata obsahují lykopen, který je spojován s prevencí proti tomuto typu rakoviny. Dalším příkladem je rakovina střev. Proti tomuto druhu rakoviny bojují rajčata vysokým obsahem vlákniny a beta-karotenu.
- Krevní tlak – nízký obsah sodíku v rajčatech může napomáhat udržovat normální krevní tlak. Mimoto obsahují rajčata také spoustu draslíku.
- Zdraví srdce – Vláknina, draslík, kyselina listová a vitamín C obsažené v rajčatech mohou podporovat zdraví také srdečního systému. Kouzlo spočívá ve velkém množství draslíku a nízkém množství sodíku. Draslík snižuje nebezpečí vzniku mrtvice, chrání proti ztrátě svalové hmoty a zajišťuje pevnost kostí.
- Diabetes – tím, že rajčata pomáhají normalizovat krevní tlak, regulují také množství cukru v krvi. A tím pomáhají předcházet vzniku diabetes prvního i druhého typu.
- Zácpa – díky vysokému obsahu vlákniny dochází také k regulaci trávicího systému a tím i předcházení zácpě či průjmu.
- Zdraví očí – lykopen, lutein a beta-karoten jsou mocnými antioxidanty, které chrání zdraví očí.
- Kůže – kolagen ve spojení s vitamínem C vede ke zlepšení vzhledu vlasů, kůže i nehtů.
Jak rajčat jíst a připravovat?
Nejlepší je konzumovat rajčata čerstvá, syrová. Přidejte je tedy do salátů nebo jako oblohu k hlavnímu jídlu. Nezbavujte je kůže, ta obsahuje vysoké množství zdraví prospěšné vlákniny. Připravte si z nich také studenou polévku – gaspacho.