K hazardu tíhnou obecně častěji muži než ženy. Vidíme to ve filmech i v realitě – většinou je každé kasino plné mužů. Proč tomu tak je? Vždyť jsou přístupná oběma pohlavím… Pojďme se na to podívat trochu blíže.
Jak často se kdo dostane k hazardu je ovlivněno mnoha faktory. Některé z nich jsou:
Společenský nátlak
Jak můžeme vidět ve filmech, médiích a vlastně i realitě, hazard je společensky považován spíše za mužskou aktivitu. Hraní pokeru se dokonce bere jako vyšší zábava vhodná pro sofistikované a vážené muže. To vede k tomu, že se muži snaží dostat k hazardu, aby si zlepšili image a působili výše postavení.
Navíc se mnoho mužů cítí, že musí do domácnosti přinášet spousty peněz, ideálně víc než jejich ženy. Hazard často vidí jako řešení pocitu, že nevydělávají tolik, kolik se od nich očekává.
Medializace
Určitě jste už viděli mnoho reklam na hazardní hry a kasina. Co se v nich objevuje? Barvy, hluk, peníze a sexy, spoře oděné ženy. Na koho taková agresivní reklama cílí? Ženy to nebudou.
Tím, že kasina záměrně lákají muže, se poměr mezi pohlavími přiklání zase k nim.
Biologické faktory
Říká se, že mužský mozek je kvůli hormonálním úrovním náchylnější k podlehnutí pokušení hazardních her. Testosteron zvyšuje sklony k riskování a mužský mozek je údajně také citlivější na odměny, které jsou v hazardu často vysoké a budují závislost.
Psychologické faktory
Muži mají rádi risk a adrenalin. Tento fakt, který je možná pozůstatkem dob, kdy muži lovili a ženy se staraly o oheň, také ovlivňuje vztah mužů k hazardním hrám. Ty totiž přinášejí jak riziko, tak vzrušení.
Je důležité si uvědomit, že i když jsou muži více náchylní k závislosti na hazardních hrách, nevyhýbá se tento problém ani ženám. Dávejte pozor na lidi ve svém okolí, do hazardu může spadnout úplně kdokoli.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay