Problémy se zrakem jsou v populaci poměrně rozšířené, přičemž mezi ty nejčastější patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. To se může týkat dětí už od nejmenšího věku, proto je třeba být pozorná a dát si pozor na případné signály.
Příznaky
Existuje několik příznaků, které by vám měly napovědět, že vaše dítě hůře vidí. Jedná se zejména o mhouření očí. Jestliže to u svého dítěte zaznamenáte, je třeba pozorovat, při jakých situacích k tomu dochází. Může to být večer při umělém osvětlení, dívání se na televizi, či při silném slunečním záření. Docházet k tomu může v různých situacích, ovšem mhouření očí bývá první příznakem, že může mít dítě problém s očima. Proto je třeba dávat na to pozor.
Prohlídka očí
Mnohdy je považováno, že u novorozenců nelze poznat problémy se zrakem. Ovšem již na pravidelných prohlídkách u pediatra může lékař rozpoznat určité problémy. Proto je třeba případné signály očních chyb sledovat už do narození dítěte. Již od třetího měsíce lze pozorovat takzvaný nystagmus, tedy patologické pohyby oka. Od čtvrtého měsíce se mohou objevit poruchy pohyblivosti a symetrie postavení očí. Rozhodně proto nepodceňujte pravidelné kontroly u pediatra, později i u očního lékaře.
Včasná korekce
Je klíčové odhalit případné potíže se zrakem co nejdříve. Jestliže tedy lékař má podezření, je třeba problém řešit. Brýle jsou dostupné i pro kojence, i nejmenší děti je tak mohou nosit. Jsou nezbytné pro léčbu při tupozrakosti. Korekce vidění je nezbytná pro správný vývoj zraku dítěte. Právě tak totiž můžete předejít vážnějším problémům.
Dětem se s věkem mění proporce oka, zatímco při narození jsou téměř dalekozraké, později by tato chyba měla vymizet. Někdy se to však bohužel nestane, proto jsou tak důležité pravidelné kontroly očí.
Abyste předešly problémům se zrakem, vnímejte možné příznaky, že dítě hůře vidí. Můžete si tak ušetřit mnoho starostí v budoucnosti.
Zdroj foto: www.pixabay.com