Její svět

Okurková sezona – jak je zavařovat?

Zavařování okurek bude za chvíli aktuálním tématem. Jestliže i vy letošní rok očekáváte hojnou úrodu zavařovaček, pak se vám určitě bude hodit jednoduchý návod na jejich zavařování. Kdo už okurky zavařoval, ten moc dobře ví, že celé kouzlo se ukrývá v nálevu a koření. Zatímco někdo si zeleninu a koření připravuje dle vlastních chutí, jiný si tento úkol ulehčí koupí již hotovou směsí, kterou následně stačí rozmíchat v octové vodě.

Základem úspěšného zavařování je dobrá příprava. Zavařované okurky musí být čisté a sklenice vyvařené – včetně víček. Pokud tento krok podceníte, pak se vám uvnitř sklenic vytvoří plíseň a celá vaše práce tak přijde vniveč.

Správná volba koření

Jak již bylo řečeno výše – chuť zavařovaček se odvíjí od jejich nálevu, kterou můžeme ovlivnit různorodým kořením. Základem je mrkev a cibule, které v zavařovačkách zkrátka nemohou chybět. Někdo do základu přidává i kopr, to ale záleží čistě na vaší chuti. Do pravých a poctivých zavařovaných okurek rovněž patří černý pepř, nové koření a hořčičné semínko. Přidat můžete i bobkový list, který okurky krásně provoní – chybou nebude ani hřebíček, fenykl nebo tymián.

Postup zavařování okurek

Zavařování okurek není kdovíjak složitým procesem, se kterým byste si neměli poradit. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, díky kterému to zvládnete levou zadní!

Postup:
Na dno sklenice dejte na kolečka nakrájenou mrkev, trochu cibule, celý černý pepř, nové koření a několik hořčičných semínek. Nyní přichází na řadu okurky, které naskládejte do sklenice a proložte je další cibulí – kdo chce, může mezi okurky vložit i kousek křenu. Pak sklenice zalijte zálivkou, připravenou z cukru, soli, octu a vody.

Sklenice očistěte a zavíčkujte. Zavařujte je při teplotě 85°C cca 20 minut – záleží na velikosti sklenic a jejich objemu.

Exit mobile version