Slyšeli jste již o technostresu, kyberzávrati či digitální hypochondrii? Moderní technologie, neomezený přístup k internetu a nošení chytrého telefonu neustále po kapsách přinášejí nejen to dobré, ale také negativní. Vznik nových nemocí, které přinese právě digitální éra, tak byl jen otázkou času. Znáte ty nejznámější?
Jak se projevuje technostres?
Co se skrývá pod pojmem technostres? Jednoduše řečeno jde o neschopnost přijmout a zároveň odolat technologiím. Tato nemoc má totiž dvě varianty. Technostresu podléhají lidé, kteří mají z technologií strach, respekt a obávají se jejich nezdravého vlivu na život. Druhou skupinou lidí jsou ti, kteří naopak na moderní technologie spoléhají až příliš a svůj telefon kontrolují doslova neustále. Nevadí jim kvůli němu přerušit i normální aktivity – oběd s přáteli, rozhovor, sex, sportovní aktivitu a podobně.
Technostres ohrožuje děti i dospělé
Nejohroženější skupinou nejsou pouze děti, ale i dospělí. Technostres si své oběti zkrátka nevybírá a jediným řešením, jak se ho vyvarovat, je rozumný přístup k technologiím a kontrola času, který strávíte na svém přístroji.
Kyberzávrať
Stane se vám někdy, že po dni stráveném před obrazovkou svého počítače či po celodenním scrollováním na telefonu pociťujete závrať a jste dezorientovaní? Na vině jsou opět technologie. Odborně se těmto příznakům říká kyberzávrať. Její vznik je přisuzování příliš rychlému scrollování, ale objevit se může také po aktualizaci softwaru, kdy se uživatelské prostředí promění a vy jste zpočátku dezorientovaní a ztracení. Jakmile u sebe závrať pocítíte, berte to jako jasné znamení, že je načase odložit telefon, případně si dát pauzu od koukání do monitoru.
Pozor na kyberchondrii
Hypochondři jsou lidé, kteří se přehnaně pozorují a zaměřují na své zdraví a často jsou přesvědčeni o tom, že trpí závažnou nemocí, ačkoliv k tomu neexistují žádné reálné podklady. Hypochondr zkrátka žije v neustálém stresu a sužují ho obavy o vlastní zdraví. Existence a aktivní používání moderních technologií ale zapříčinilo vznik nové nemoci, která s hypochondrií úzce souvisí. Nazývá se kyberchondrie, někdy též digitální hypochondrie, a spočívá v tom, že postižený jedinec si vyhledává příznaky, které ho sužují na internetu a následně si vytváří vlastní diagnózy. Často u sebe tímto způsobem diagnostikuje vzácná a velmi závažná onemocnění.
Jak vyléčit digitální hypochondrii? Pokud nestačí vlastní vůle, vyhledejte odborníka
Jak z tohoto začarovaného kruhu vystoupit? Jakmile dostanete chuť vyhledat si příčiny bolesti hlavy, pálení žáhy a další symptomy na internetu, nedělejte to. Pokud se neumíte ovládnout a nutkání prohledat lékařské webové stránky a konverzace lidí se stejnými symptomy je silnější než vy, vyhledejte pomoc psychologa či psychoterapeuta.
Setkali jste se již s fantomovými vibracemi?
Velmi běžné a poněkud fascinující jsou takzvané fantomové vibrace. Už jste se s nimi někdy setkali? Spočívají v tom, že na zcela běžnou věc reagujete nepřiměřeně a například normální a zcela běžné brnění v ruce vyhodnotíte jako vibrující telefon. Proto se tomuto jevu také někdy říká syndrom falešného zvonění.
Digitální éra s sebou přinesla mnoho dobrého. Přísun informací z celého světa je neuvěřitelně rychlý, stejně tak i komunikace s kýmkoliv, odkudkoliv a kdykoliv. Bohužel technologický pokrok a obliba digitálních zařízení znamená i vznik nemocí, které dříve neexistovaly. Odborníci již nyní mají plné čekárny lidí, kteří trpí závislostí na svém chytrém telefonu, sužuje je technostres a mají pocit, že musí být neustále online, aby o nic nepřišli. Otázkou zůstává, zda tato onemocnění vymizí či se jejich výskyt ve společnosti bude naopak zvyšovat.
Zdroj foto: www.freepik.com