Mít svou vlastní zahrádku a na ní vlastnoručně vypěstované poklady, je prostě k nezaplacení. Nicméně zahrada není pouze o radostech, ale i starostech a hromadě práce. Ne vždy je úroda jako z pohádky.
Každý, kdo pěstuje ať už jablíčka či jiné ovoce a zeleninu ví, že se rostlina tu a tam potýká se škůdci a chorobami. Takové plody jsou pak deformované a nepoužitelné. Budeme-li se bavit o jabloních, trpí nejčastěji strupovitostí, sklovitostí a dalšími chorobami. Právě o nich bude dnešní článek.
Nejvážnější choroba jablíček – strupovitost jabloně
Nejvážnější a nejčastější nemocí jabloně je strupovitost, při které houba napadá nejen plody, ale i listy, výjimečně pak i mladé větvičky. Zejména starší plody jsou deformované a pozdní infekce se projeví malými tečkami na jablcích, nezřídka až během skladování. Houba přezimuje ve spadaném listí formou plodniček, kde počátkem vegetace dozraje do dvoubuněčných výtrusů a způsobí infekci. Největší nebezpečí číhá na jabloň v době úplného rozkladu loňských listů, což je zhruba koncem června. Je-li rok celkem suchý, mohou se listy rozkládat i déle. Klíčem k radostné sklizni zdravých plodů je zvládnutí ochrany jabloně.
Pilatka jablečná
Dalším škůdcem, který může zkazit vaší radost je necelý centimetr malý motýlek. Samičky tohoto motýlka kladou do květů vajíčka. Tento proces se odehrává někdy v květnu. V době sklizně pak můžete zjistit, že jablíčka mají na povrchu korkovité jizvy, které se časem zacelí a většinou mimo vady na kráse neznamenají zničení plodu. To je ten lepší případ. V horším případě, vyžírají larvy střed jablíčka a dužinu, včetně toho, že v jablku zanechávají trus. Takto zasažená jablíčka opadají anebo se stanou během uskladnění zdrojem hniloby. Poškozené plody je nutné odstraňovat, protože housenice se jinak zavrtávají do země pod strom, kde přezimují.
Další nemoci jabloní
- Moniliová hniloba plodů
- Houbovité onemocnění sazovitost
- Sklovitost
- Padlí jabloně