Švýcarský nůž se jako myšlenka poprvé objevil už v roce 1884. S ní tehdy původně přišel švýcarský podnikatel Carl Elsner. O 13 let později si nechal patentovat nůž, který byl označován jako důstojnický. Využívat jej původně měli především příslušníci švýcarské armády. Nůž se však stal široce populární a postupně se také zlepšila technologie jeho výroby. Úplně první modely měly klasickou velkou čepel nože, bodák, šroubovák a také otvírák na konzervy. Teprve další modely přišly ještě s vývrtkou a menší čepelí nože. Později se přidal rovněž pilník na nehty, pinzeta nebo lupa.
Univerzální pomocník na cesty
Faktem však je, že v dnešní době je tento univerzální nožík nepostradatelnou pomůckou zejména na výletech a různých túrách. Zkrátka je velmi praktický, skladný a nabízí toho opravdu hodně, co se může kdykoliv hodit. Některé modely můžete zavěsit na klíče a vždy máte vše podstatné po ruce. Švýcarské nože nakoupíte dnes velmi jednoduše na internetu, a to za velmi zajímavé ceny. Původní originál tohoto nože zdobí nezaměnitelný švýcarský kříž. Pro švýcarský nůž je charakteristická jeho červená barva, ale můžete také zvolit modely v černém provedení, maskáčové nebo dřevěné a mnohé další. Všechny nicméně spojuje:
- Multifunkční využití
- Praktický formát
Díky tomu je tento nůž vždy připraven k použití a nikdy vás nenechá na holičkách. Již v úvodu jsme si řekli, co vše do něj bylo postupem času přidáváno. Dnes v něm běžně najdete také pilku nebo nůžky. Každý nůž je však třeba udržovat dobré kondici. Jak na to?
Nůž musí být ostrý
Ačkoliv materiál, ze kterého se švýcarské nože vyrábějí, je velmi pevná ocel, každý nůž se při svém používání pochopitelně opotřebovává. Také z toho důvodu je potřeba je čas od času nabrousit. K tomuto účelu nám slouží brusné sady. Ty můžete zvolit buď základní, které vám postačí na jednoduché nabroušení nožů, nebo můžete využít komplexní řešení, kde najdete hned několik druhů brusných kamenů s různou zrnitostí a mnoho dalšího potřebného příslušenství.