Molusky jsou zvláštním typem bradavic. Můžete si je představit jako polokulovité kožní výrůstky o velikosti kolem 5 mm až 2 cm, které mají nejčastěji lehce růžovou nebo nažloutlou barvu. Je pro ně typický hladký povrch a nejčastěji se objevují v oblasti břicha a intimních partií.
Co je způsobuje
Podobně jako ostatní typy bradavic, jsou i molusky způsobené virovou infekcí. Ta se do kůže zpravidla dostane přes nepatrná poranění, kterých si ani nemusíme všimnout. Někteří jedinci jsou ke vzniku bradavic náchylnější, u jiných se onemocnění projevit nemusí, ale jsou nositeli nákazy. To, zda se molusky na kůži objeví po vzniku infekce do těla, záleží na řadě faktorů, z nichž je nejdůležitější imunitní systém.
Nákaza
Molusky jsou nakažlivé onemocnění kůže. Infekce se přenáší z člověka na člověka. Nejčastěji je můžete chytit ve veřejných prostorách, kde je teplo a vlhko. Jde především o bazény, koupaliště, sauny, tělocvičny apod. V případě, že jste k bradavicím náchylní, dbejte na zvýšenou hygienu, používejte jen své ručníky a přezůvky.
Léčba
Důležitou součástí léčby molusky je posílení imunitního systému. Zejména je vhodné zvýšit příjem vitamínu C – ten najdete citrusových plodech a velmi vysoký obsah je v rakytníku. Zkuste také nějaké přípravky na posílení imunitního systému, které běžně dostanete v každé lékárně. Posílit imunitu vám pomůže také hlíva ústřičná. Důležité je otužování, pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb. Čím více posílíte svůj imunitní systém, tím se pravděpodobnost opětovné nákazy výrazně sníží.
V případě, že s u vás molusky projevili a vy se jich chcete zbavit, máte několik možností. Používají se chirurgické zákroky, jako je například seškrábnutí molusky nebo léčba tekutým dusíkem. Jde o metody používané i při léčbě ostatních druhů bradavic.
K léčbě molusky ovšem můžete použít i méně drastické postupy, jako je například aplikace speciálních vodiček a roztoků, jež vám může předepsat lékař nebo je zakoupíte v lékárně. Tyto přípravky zpravidla obsahují účinnou látku hydroxid draselný. V lékárnách se objevil přípravek Infectodell – obsahuje pětiprocentní roztok hydroxidu draselného a jeho použití je ověřeno klinickými testy. Molusky se jím potírají, do pěti týdnů by si s nimi údajně měl poradit. V některých případech se dětský organismus s moluskami vypořádal díky homeopatické léčbě. V této spojitosti bývají doporučovány preparáty Dulcamara a Thuya Occidentalis, které zakoupíte běžně v lékárnách. O dávkování se však raději poraďte s odborníky.