Ačkoliv je deodorant velkým pomocníkem, může nadělat více škody než užitku. Pocení představuje přirozený proces, díky němuž se ochlazuje naše tělo. Jenže mít nevzhledná kolečka v podpaží a ještě jít cítit si nepřeje nikdo.
Proto se většina z nás uchyluje k použití antiperspirantu či deodorantu, které mohou obsahovat i nebezpečné složky vyvolávající různé alergie, ale i vznik rakoviny či Alzheimerovy choroby.
Nebezpeční ukryté v deodorantu
- K jedné z nejobávanějších složek v deodorantech a antiperspirantech patří aluminiové (hliníkové) soli. Ve výrobcích je najdete pod označením: chlorid hlinitý, aluminium chloride, aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate.
- Další nebezpečnou složkou jsou parabeny – propylparaben, methylparaben, ethylparaben či butylparaben. Jedná se o kategorii umělých konzervantů často vyuřívaných v kosmetických produktech. Napodobují aktivitu estrogenu v těle, a protože estrogen v těle podporuje růst rakovinových buněk, patří rovněž do stejné kategorie nebezpečných složek, jako aluminové soli, které se spojují také s rozvojem Alzheimerovy choroby.
- Aby toho nebylo málo, přidává se do deodorantů a antiperspirantů umělá antimikrobiální chemikálie – triclosan. Podle posledních studií tato chemikálie narušuje funkci štítné žlázy.
- Jako další ingredience chemického koktejlu je na řadě propylene glycol. Citlivým jedincům způsobuje kopřivku a kontaktní dermatidu.
- Talc – mastek (hydratovaný křemičitan hořečnatý) je dalším škůdcem pro vaše zdraví. Jde o měkký minerál používaný v kosmetických výrobcích jako barvivo a absorpční látka. Obsahuje-li vlákna azbestu je klasifikován jako karcinogen. Nachází-li se na seznamu ingrediencí, není možné zjistit, zda obsahuje azbestová vlákna a v jakém množství.
- Triethanolamine a diethanolamine (TEA and DEA) – obě tyto látky mohou být toxické a zpsobovat alergie, poškození jater a ledvin. V Evropě jsou tyto chemikálie zakázány kvůli potvrzeným rakovinotvorným účinkům.
Dejte přednost přírodě
Na trhu již existuje celá řada deodorantů na přírodní bázi, kde se využívá bylin a namísto chemických koktejlů přírodních minerálních solí, jako je třeba kamenec draselný. Ovšem ne každý antiperspirant obsahující minerální sůl je přírodní. Pokud se chcete úplně vyhnout kupovaným produktům, pomůže vám kokosový olej, jedlá soda nebo citrón.