Běh je nejpřirozenější pohyb, stejně jako chůze. Samozřejmě ne každý zastává běh a tím pádem narazíte na spoustu argumentů – poničíte klouby. V případě, že se budete hýbat rozumně a obujete si vhodnou sportovní obuv, tak to není pravda. Samozřejmě pro sportovce typu sprinteři atd., kteří se běhu věnují x let už to nějaká zátěž pro klouby bude. Jsou ale i doplňky stravy, které předcházejí případnému poškození kloubů.
Ideální je začít s běháním, když není ani moc vedro, ani zima a nejlépe do přírody. Zvolte buď lesní cestičky či pokud bydlíte ve městě tak park. Příroda krásně voní a je příjemně, sem tam Vás osvěží lehký letní vánek.
Pokud pořád ještě nejste přesvědčeni začít, zde je pár důvodů
- Běh je levný sport (kromě kvalitní obuvi nepotřebujete téměř nic), běhat můžete kdekoliv a kdykoliv, běháním zhubnete, zlepšíte svoji kondici, posílíte obranyschopnost a zlepšíte si celkově zdraví.
- Trénink před vyběhnutím
Pokud s běháním začínáte a vaše kondice je ztracená někde hluboko dole, pro jistotu se trochu předcvičte. Protáhněte se lehce ať to pro vaše svaly není takový šok. Je vhodné si protáhnout nejen svaly na nohou, ale na celém těle. Musíte se začít hýbat postupně a opatrně. Choďte na svižné procházky, vystupte o stanici tramvaje dřív, a do práce jděte pěšky. Zapomeňte na výtah nebo jezdící eskalátory. Choďte všude kde to jde pěšky. Protažení si dopřejte i poté, co s pohybem skončíte. Zabráníte tak přílišnému namožení svalů.
Indiánský běh
Až budete cítit, že se vaše fyzička zlepšila, přišel váš den D. Výbornou fintou, jak začít běhat, je tzv. indiánský běh. Prostě sto kroků jdete, sto kroků běžíte. Kroky si nemusíte počítat, ale chůzi a běh střídejte, jak je vám libo. Postupem času běh prodlužujte, chůzi zkracujte.
Hudba pomáhá
Do mp3 přehrávače, iphonu nebo iPadu si stáhněte oblíbenou hudbu, která Vám vhání energii. Při běhání vám bude pomáhat.