Trampolíny se v Čechách vcelku zabydlely. Dokonce se říká, že trampolína je nový bazén. A když se rozhlédnete po zahradách rodinných domků zjistíte, že ji najdete v každé ulici několikrát. Víte proč?
S tolika různými modely trampolín, které jsou k dispozici, od levných až po prvotřídní kvalitu, může být výběr správné trampolíny složitý. Lidé se často ptají, která trampolína je pro mě ta pravá? Jakou velikost si mám vybrat pro svůj dvůr? Proč bychom měli vlastně trampolínu kupovat?
Jak vybrat vhodnou trampolínu?
Kolik místa máte?
Prvním krokem k rozhodnutí, jakou trampolínu potřebujete, je změřit vaši zahradu a zjistit, kolik místa máte.
Dále vyhledejte část vašeho dvorku, kde nejsou větve, ploty a svahy. A nezapomeňte, že většina trampolín vyžaduje další bezpečný volný prostor kolem trampolíny.
- Ploché a rovnoměrné (pokud prostor, který máte, není rovný, doporučujeme, aby stoupání/sklon nebyl větší než 3 stupně v celém prostoru. Nedoporučujeme instalaci tam, kde je větší sklon).
- Bezpečný boční volný prostor 1,5 m na všech stranách trampolíny.
- Minimální světlá výška 6m od země.
- Čisté a bez překážek nebo nečistot.
Kdo ji bude využívat?
Model trampolíny, který si vyberete, závisí také na tom, kdo bude trampolínu používat. Jsou to jen děti, nebo skočí i máma s tátou? Pomoci může maximální hmotnost uživatele trampolíny.
Maximální váha uživatele je založena na tom, jak jste těžcí a jak vysoko skáčete. Jde o to, aby se skokani „nedotkli dna“ (při skákání se nedotýkali země). Každá trampolína bude mít toto označení a v závislosti na tom, kdo ji bude používat, budete možná potřebovat větší trampolínu. Pokud už máte ve výběru jasno, je potřeba jen najít vhodný výrobek. Zde přichází na pomoc gardenway.cz, kde najdete mnoho různých variant a typů trampolín.
Trampolína jen pro děti?
A nemylte se, trampolína není jen hračka pro děti. Skákáním na trampolíně posílíte srdce a zlepšíte svůj kardiovaskulární systém a procvičíte svaly, zejména na nohou a hýždích. Cvičení ale prospívá i trupovým svalům: Záda a břicho musí zůstat napjaté, aby postoj zůstal vzpřímený a skákání bylo pohodlné. Pravidelným skákacím tréninkem a tím i pravidelnými kompresními podněty je možné budovat kosti a zpomalit ztrátu kostní hmoty související s věkem. To zabraňuje předčasnému úbytku kostní hmoty (osteoporóze). Zároveň nevystavujete své tělo tvrdým dopadům, takže je cvičení na trampolíně šetrnější než běh nebo skákání přes švihadlo.
Navíc tlak, který je vyvíjen na svaly při odrazu, stimuluje tok lymfy, což je dobré pro pojivovou tkáň. Ženy, které měly po těhotenství ochablé svaly pánevního dna je mohou využít k tomu, zabránily potížím s inkontinencí.
Čím komplexnější jsou cviky, které jsou zabudovány do tréninku skákání, tím lepší koordinace a smysl pro rovnováhu se trénují při skákání na trampolíně. Zároveň je odraz dobrou školou pro senzomotoriku, tedy schopnost rychle reagovat na různé smyslové podněty vhodnými pohyby. Senzomotorické funkce, smysl pro rovnováhu a koordinační schopnosti: to vše je důležité v běžném životě – například zachytit se po uklouznutí a nespadnout, ale je to také skvělá průprava na lyžování, nebo další sporty, kde by mohlo hrozit zranění kvůli nečekanému pohybu.
Proskákat do dobré nálady a dobré fyzičky může celá rodina, protože trénink na trampolíně je vhodný pro všechny věkové kategorie. Pouze ten, kdo řadu let nesportuje, trpí kardiovaskulárními chorobami nebo má problémy s páteří či klouby, by měl pro jistotu před zahájením tréninku na trampolíně podstoupit sportovní lékařskou prohlídku.
Zdroj náhledových obrázků: Gardenway.cz