Kvalitní digestoř je základem každé kuchyně v níž se vaří. Eliminuje pachy, výpary a díky ní nedochází k tvorbě plísní, také pomáhá udržovat v kuchyni lepší ovzduší bez nutností větrat. Větrat se tedy musí, ale určitě by se nemělo větrat pouze kvůli vaření, aby měla kam odcházet pára a zápach.
Digestoří je dnes celá škála. Komínkové, ostrůvkové, podstavné, výsuvné, vestavné. Někdy může být docela potíž vybrat tu správnou. My se vám dnes pokusíme výběr usnadnit.
Typy digestoří
-
Vestavné digestoře – Jsou vzhledově nenápadné, zabudovávají se do skříní a vhodnější jsou do malých kuchyní.
-
Podstavné digestoře – Umísťují se pod skřínku anebo volně nad sporák. Jsou poměrně levné, přičemž zároveň i výkonné. Hodí se rovněž do menších kuchyní.
-
Výsuvné digestoře – Má nižší výkon ve srovnání s ostrůvkovými a komínkovými digestořemi. I tato je vhodná do malé kuchyně a má malé rozměry, díky teleskopickému zasunutí.
-
Ostrůvkové digestoře – Jsou určeny pro moderní a větší kuchyně a umísťují se nad varný ostrůvek. Jde o výrazný kuchyňský spotřebič s vysokou sací schopností.
-
Komínkové digestoře – Mají vysoký výkon a skvělé odsávání. Hodí se tedy do větších kuchyní a určeny jsou pro odtah do komínu.
Způsob odsávání
Digestoř vybíráme také s ohledem na to, jak funguje. Ne každý má možnost odvádět páru komínem. Digestoř, jejíž úkolem je čistit v kuchyni vzduch, odvádí páry ven buď komínem, ventilační šachtou, odtahovým potrubím anebo se díky přefiltrování vrací zpět do místnosti – režim cirkulace. Tudíž i způsob odsávání hraje při výběru důležitou roli.
Hmotnost digestoře
Zohlednit musíme také hmotnost digestoře, a to především u komínových a závěsných typů, kde je nutné znát nosnost skřínky, v níž bude digestoř umístěná, případně stropu, kde bude upevněná.
Dalšími body jsou
-
Materiál
-
Hlučnost
-
Funkce
-
Osvětlení
-
Filtry
-
Údržba
-
Cena