Akné, kožní onemocnění, které trápí mnoho teenagerů, ale i dospělých. Vzniká kvůli nadměrné produkci kožního mazu, který následně ucpává póry pokožky. Projevy mohou být různé, od černých a bílých teček na obličeji (komedonů), kdy hovoříme o tzv. retenční formě akné, po podebrané pupínky (pustuly), kdy se v nahromaděném mazu množí bakterie a vzniká zánět, až po velké noduly, cysty v hlubších vrstvách pleti, často pak přecházející v jizvy, pak již hovoříme o zánětlivé formě akné. Akné není pouze záležitostí pleti obličeje, může se vyskytovat také na zádech, ramenou či hrudníku a ano i ve vlasech.
Příčiny akné
Podle České dermatovenerologické společnosti jsou příčiny akné multifaktoriální, mezi nejdůležitější faktory patří:
- Retenční hyperkeratóza – ucpávání pilosebaceosních folikulů.
- Seborea – způsobená zvýšenou činností mazových žláz.
- Bakteriální flóra folikulů, především nepřímé působení Propionibacterium acnes.
- Genetická dispozice, která je pravděpodobně podmíněná polygenně vázanou dědičností.
Abychom tomu rozuměli o něco lépe, primární příčina je často hormonální, kdy první projevy akné jsou nejčastěji právě v pubertě, protože mezi 11–12 rokem věku dochází k pohlavnímu dospívání, a tedy k hormonální změně, jejíž důsledkem je právě také nadměrná produkce kožního mazu. Často se mírné formy akné považují v tomto věku za téměř normální. Onemocněním trpí až 90 % mládeže, častěji bývají postiženi chlapci, ale někdy projevy akné přetrvávají až do dospělosti. U žen se pak často akné či zhoršený stav pleti objevuje přechodně každý měsíc v souvislosti s menstruačním cyklem.
Dalšími obecnými faktory, které akné zhoršují jsou stres, strava a v neposlední řadě také znečištěné ovzduší či UV záření.
Dopad akné na psychiku
Bohužel se v dnešní době možná ještě více než kdy dříve, zejména pak mezi mladými a dospívajícími, hledí na to, jak vypadáme. Akné člověka může stigmatizovat, mezi teenagery pak ten, kdo má nevzhledné zarudlé pupínky, bývá často terčem posměchu. Osoby trpící akné trpí nejen kvůli stavu své pokožky, ale často navíc i kvůli těmto nepříjemným formám chování svého okolí trpí i psychicky, kdy důsledek takového chování je jasný – stud. Stydíme se chodit do školy, ven, nebo do společnosti. A přitom zbytečně. Nemusíme jen trpět, můžeme reagovat.
V případě těžších forem zánětlivého akné je na místě navštívit dermatologa a používat léky na předpis. Pokud se pak stav pokožky stabilizuje, nebo je akné menší či střední, je třeba nezanedbávat péči o pokožku a používat kvalitní dermokosmetiku určenou pro problematickou pleť. Poradíme vám, jak ji vybrat a na co se při výběru zaměřit.
Hygienická rutina a doporučené produkty pro pleť s akné
Problematické pleti je zapotřebí věnovat vždy specifickou péči. Naučit se respektovat a sledovat svoji pleť, zařadit do své péče standardní denní rutinu a v případě zhoršení pak dát pleti péči navíc. Důležité je pro ženy zejména důkladné odlíčení make-upu (když už jsem u make-upu, i ten je dobré přizpůsobit své pleti a používat kvalitní dekorativní kosmetiku, která neucpává póry a je tzv. nekomedogenní, doporučujeme například Locherber Skincare Jemný make-up). Následuje hluboké mytí pleti mycím gelem.
Samozřejmě pánové začínají svoji denní rutinu rovnou mycím gelem, popřípadě mycí pěnou. Tyto přípravky opravdu do hloubky čistí pokožku a ty kvalitní mají v sobě složky, které přírodním způsobem regulují tvorbu mazotoku. Moderním trendem a účinnými pomocníky v péči o pleť jsou pak různé silikonové kartáčky či přístroje, které společně s uvedenými produkty usnadňují hloubkové čištění pleti. Následuje krém určený pro problematickou pleť – většinou bývá označený jako Dermatologicky čisticí krém na akné a obsahuje přírodní složky jako je rozmarýn, šalvěj, levandule a máta, které čistí a zklidňují pokožku, regulují tvorbu mazotoku a působí proti vzniku jizviček. Další variantou je i Krém s vyvažujícím účinkem od švýcarské značky Locherber Skincare určený pro problematickou pleť. Obsahuje mléčné enzymy a další složky, které mají přirozeně antibakteriální účinky a pomáhají tedy zklidňovat projevy zarudlých pupínků. Oba krémy lze kombinovat dle potřeby, jeden používat jako denní krém a druhý jako noční. Náš tip – nyní před Vánoci můžete tyto produkty sehnat například v krásné dárkové sadě včetně kartáčku pro péči o pleť.
Do této rutiny zařaďte také 2–3× týdně masku nebo peeling. Na černé tečky je skvělý ten chemický s tzv. AHA kyselinami, což jsou přírodní ovocné kyseliny, které kromě toho, že odstraňují mrtvé buňky a hloubkově čistí pleť, zároveň stahují póry, obnovují a regenerují epidermis a pomáhají pleti zbavit se malých jizviček, například právě po akné. Už víte jak na to? Potěšte svého teenagera a naučte ho správné péči o problematickou pleť.
Zdroj fotografií: Shutterstock.com, Bellitia.cz