I když pololetní přetáčení hodin je pro nás už zajetým zvykem, nebylo tomu tak vždycky. V celosvětovém měřítku jsme tohoto zvyku dosáhli v několika posledních desetiletí. V Americe s myšlenkou přetáčení času přišel Benjamin Franklin v roce 1784 – mělo jít o způsob, jak ušetřit (spálit méně svíček během zimních rán a nocí). Jeho návrh ale nebyl přijat a prošel až roku 1966.
Jak dlouho se s časovou změnou vypořádáváme? Zjednodušeně můžeme uvést, že přizpůsobení trvá asi jeden den po úpravě času. Avšak celkový čas potřebný k přizpůsobení se, je individuální.
Jak se vypořádat se změnou času?
Asi nejjednodušším způsobem je jít spát o hodinu dříve. Zachováte si tak svou denní potřebu spánku a ráno budete svěží. Pokud ale půjdete spát tak, jako vždycky, ale vstanete už po méně hodinách spánku, můžete pravděpodobně mít určité potíže, které se zvyšují, pokud před spaním požijete alkohol nebo kofein. V tomto případě dochází ke snížení výkonnosti, soustředění a paměti.
Co můžete udělat proto, abyste své vnitřní hodiny přizpůsobili na tuto změnu co nejrychleji? Zde je několik typů:
- Světlo potlačuje vylučování látky zvané melatonin. Tato látka vyvolává spánek. Proto je důležité, vystavit se slunečnímu svitu v průběhu dne, ale vyhnout se světlu ve večerních hodinách – včetně telefonu a počítačového či televizního monitoru. Také pokud v průběhu noci musíte jít na záchod, nerozsvěcujte si světlo.
- Několik dní před touto změnou choďte spát o hodinu dříve.
- Snažte se spát 8 hodin denně – obzvláště před časovou změnou.
- Vyhněte se před spaním látkám jako je alkohol a kofein, protože tyto narušují spánek.
- Jasné ranní světlo může pomoci tělu přizpůsobit se na letní čas. Takže v sobotu si přivstaňte a jděte na sluneční světlo co nejdříve.
- V neděli po časovém posunu vstaňte o půlhodiny později než obvykle.