Streptokok je bakterie, která způsobuje zánětlivé onemocnění, většinou s přítomností řídkého hnisu nebo zánětlivých ložisek. Někdy jsou nemoci kombinované se zánětem v dutině ústní a zároveň s postižením kůže. Záleží na tom o jaký typ streptokoka jde. Zde je pár tipů pro vás.
1. Streptococcus pyogenes (typu A)
Po nakažení streptokokem typu A dostane nakažený některý z těchto příznaků jako např:
Zánět mandlí (tonzilofaryngitida – angína). Nejčastěji se objevuje u dětí v předškolním a školním věku. Nástup nemoci je poměrně náhlý, objeví se bolesti v krku, zejména při polykání. Krční uzliny jsou zvětšené, na pohmat bolestivé. Typická je horečka, bolest hlavy, slabost. Méně obvyklé jsou bolesti břicha. Formy onemocnění angínou jsou nehnisavá, tedy katarální (krk je pouze zarudlý se zvětšenými mandlemi), hnisavá (mandle jsou potaženy zažloutlou hnisavou vrstvičkou), nebo tzv. čepová (v zarudlém hrdle se na mandlích objevují hnisavé skvrnky – čepy).
2. Streptococcus agalactiae (typu B)
Streptokok typu B mají většinou v těle častěji ženy než muži. Důležité je, ale dávat velký pozor v případě těhotenství. Velmi rizikové jsou předčasné, komplikované a horečnaté porody. Streptokok skupiny B je někdy příčinou hnisavých zánětů (artritidy, pneumonie, osteomyelitidy) u lidí, kteří mají závažné onemocnění, např. zhoubný nádor, cukrovku, jaterní cirhózu apod.
3. Pneumokok
Pneumokok je jedním z nejvážnějších případů onemocnění může být napadení pneumokokovou infekcí. Může proběhnout lehce (neinvazivně), jako zánět středního ucha nebo zánět vedlejších nosních dutin, ale také velmi těžce (invazivně) ve formě zánětu mozkových blan, těžkých zápalů plic nebo meningitidy. Začátek těchto nemocí bývá obvyklý, jako u jiných infekcí, bolesti v krku, malátnost, chřipkové příznaky. Typická je pro tato onemocnění velmi vysoká horečka. Nejvíc ohrožené jsou skupiny lidí se sníženou imunitou, děti do pěti let a senioři.
Proti nemocem vyvolaným pneumokokem dnes existuje očkování.