Její svět

Jak se pozná cukrovka

Cukrovka je metabolické onemocnění, které se projevuje nadměrným obsahem cukru v krvi a říká se jí také glykémie.

cukrovka

 Diabetes mellitus 1

Pokud u vás začíná cukrovka, nemusíte to ani vědět. V začátcích se to nijak neprojevuje avšak v těle začíná ničení buněk produkujících inzulin. Tento proces může trvat i několik let, avšak nedostatek inzulinu pocítíte až ve chvíli, kdy máte zničeno více než 80% těchto buněk.

Při nedostatku inzulinu, tím pádem rozvodu glukózy jako zdroje energie využívá tělo tuky. Jako odpadní látky však vznikají tzv. ketolátky (např. aceton), které okyselují vnitřní prostředí a může dojít k tzv. diabetické ketoacidóze. Močí se také vylučuje zvýšené množství glukózy, která s sebou strhává i větší množství vody, čímž dochází k častému a vydatnému močení.

Diabetes mellitus 2

Tento typ se nijak zvlášť neprojevuje a zjistí ho až lékař při preventivní prohlídce změřením hladiny glukózy v krvi, to jest glykémie.

Hlavními příznaky jsou:

  1. Zvýšená žízeň
  2. Častější a objemnější močení
  3. Únava
  4. Hubnutí
  5. Infekce močových cest
  6. Poruchy vědomí

DM1

Tento typ cukrovky se projevuje již od útlého věku a vyskytuje se mnohem vzácněji než druhý typ a to jen asi v 0,5%. Jedná se autoimunní onemocnění, kdy dochází ke zničení buněk tvořících inzulín v těle. Tento hormon má na starost využití glukózy z krve v buňkách a pokud jej nedostane, zvyšuje se hladina cukru v krvi. Pacienti mají nedostatek inzulinu a proto jej dopravují do těla zvnějšku.

DM2 

Tato častější forma cukrovky se vyskytuje převážně u obézních lidí se špatnou životosprávou a to ve věku okolo 40 let. Spoustu takto postižených lidí mají genetické predispozice. U těchto lidí se vyskytuje relativní nedostatek inzulinu, což znamená že buňky tento hormon tvoří dostatečné až nadbytečné množství a tkáně na něj nereagují. Pacienti jsou léčeni tzn. perorálními diabetiky, které pomáhají zvyšovat citlivost tkání k inzulinu produkovaného slinivkou.

Exit mobile version