Příznaky
Začíná to příznaky běžné respirační virózy (zvýšenou teplotou, zimnicí a bolení hlavy, v některých případech žaludečními problémy, rýmou a kašlem). Avšak prvním významným znakem je bolest kůže a svědění v místě, kde se později vytvoří puchýřky. Poté se na kůži a ve vlasech objeví červenorůžové skvrny, že kterých po dvou až třech dnech vznikají puchýřky naplněné zprvu čirou a později mléčně zbarvenou tekutinou.
Začíná hojení
Čtyři až pět dnů po výsevu puchýřky začínají zasychat a hojit se. Vyrážka se šíří po celém těle avšak po částech, tudíž na různých částech má dítě vyrážku v jiné formě. Zvýšená teplota se vyskytuje po celou dobu výsevu a poté postupně klesá. Tělo zaplaví 200 – 300 puchýřku a vzácně jich je méně (okolo 10) či daleko více. Dítěti je nutné zabránit ve škrábání, i když vyrážka nesnesitelně svědí. Jedním z tipů je dětem ostříhat nehty, aby po rozškrabání nedošlo ke zjizvení či bakteriální infekci.
Pozor na doteky
Inkubační doba planých neštovice je 12 až 14 dnů, avšak není vyloučeno až 25 dní. Virus se šíří kontaktem s nakaženým či vzduchem. Dítě je infekční již dva dny před výsevem a až tři dny po skončení. Nejčastěji tento virus napadá děti ve věku od tří do deseti let a ač je celoroční, nejvíce se vyskytuje na jaře a na podzim.
Plané neštovice jsou akutním virovým onemocněním a jedná se o DNA vir. Jelikož jsou neštovice virového původu, neléčí se antibiotiky. Pro snížení teploty podáváme paralen či ibuprofen. Zásadně se vyhýbejte aspirinu, který může vyvolat smrtelně nebezpečné onemocnění.