Její svět

Jak poznat depresi u dětí? Projevuje se jinak než u dospělých

Život nepřináší jen radosti, ale často i starosti a nesnáze. Týká se to nejenom dospělých, ale kupodivu také dětí. Ač by se chtělo říct, že dětství je obdobím bezstarostným, tak pravda to tak moc není. I dnešní děti trápí nejrůznější soužení. V mnohém k tomu přispěla koronavirová pandemie, může ale za to i tlak na výkon ve školách. Jak u dětí poznat, že trpí depresí?

Na vině je i koronavirová pandemie

V současné době se velmi často hovoří o úzkostech a depresích, které postihly mnohé děti. Problémem je, že je nedostatek odborných lékařů, kteří by jim poskytli potřebnou pomoc a léčbu. Chybějí jak dětští psychiatři, tak i psychologové. Bohužel v tomto české ministerstvo zdravotnictví zaspalo a v nejbližší době to nebude o moc lepší. Čekací lhůty na vyšetření se pohybují od půl roku od objednání a výše.

Tedy v tom lepším případě, že se podaří vůbec nějakého odborníka sehnat. Pojďme se ale podívat na to, jak se dětská deprese projevuje. Pro rodiče je určitě dobré znát příznaky deprese u dětí, protože ne vždy je to na první pohled patrné.

Projevy deprese u dětí

Zatímco u dospělých se deprese jeví jako smutná nálada, porucha pozornosti, paměti, úzkost nebo ztráta smyslu života, u dětí tyto příznaky se nemusejí vůbec objevit. Dítě může vypadat jako někdo, kdo najednou ztratil zájem a radost z činností, které ho dříve bavily. Projevuje se to apatií, lhostejností, poflakováním se. Jejich okolí se ale nejspíš bude myslet, že je dítě líné a znuděné.

Plačtivost, přecitlivělost, porucha paměti

Příznakem deprese u dětí je zvýšená plačtivost a přecitlivělost a emoční nevyváženost. Na druhé ale dítě může působit tak, že ho každý otravuje. Některý školák či školačka si začne kousat nehty, škubat vlasy, výrazně měnit svůj vzhled (emo, barva vlasů atd.). Protože depresivní dítě trpí poruchami paměti a nepozorností, projeví se to zejména zhoršeným školním prospěchem a zapomínáním věcí do školy. Není to však způsobeno jejich lajdáctvím.

Psychosomatické potíže

Pro depresivní děti je typická velká a rychlá unavitelnost, zvýšená potřeba spánku, přestává ho bavit škola i aktivity ve volném čase. U menších dětí se objevují bolesti břicha či hlavy, pocity na zvracení, přičemž ani lékařské vyšetření neodhalí vnitřní příčinu. Jedné se problémy psychosomatického původu.

Agrese, poruchy příjmu potravy

Spoustu rodičů určitě překvapí, že deprese u dětí se může projevovat i agresí a bezohledností. Dítě rodičům odsekává a je drzé. Vedle toho bývá vztahovačné, má pocity viny a méněcennosti či beznaděje. Není vůbec výjimečné, že myslí na sebevraždu. Možná někoho překvapí, že právě sebevražda je jednou z nejčastějších způsobů úmrtí u dětí. Také sebepoškozování není výjimečné stejně jako poruchy přijímání potravy.

Lhaní, kouření, alkohol, drogy

Depresi u pubertálních dětí provází záškoláctví, kouření, krádeže, lhaní, konzumace alkoholu nebo experimentování s drogami či závislostí na mobilních telefonech nebo počítačích. To často vede rodiče k tomu, že přemýšlejí, kde ve výchově udělali chybu. V mnoha případech by se ale spíše měli ptát, jestli není jejich dítě úzkostlivé či netrápí-li ho nějaké problémy.

Může to být šikana ve škole, úzkosti ze současného života, kdy byly běžné jistoty ohroženy zprvu Covidem-19, posléze válečnou situací na Ukrajině. Na citlivější děti to pochopitelně může mít velmi negativní vliv. Když k tomu přičtete tlak na výkon ve škole, tak není divu, že děti propadají depresivním náladám.

Jak se deprese u dětí léčí

I deprese u dětí je nemocí a je nutné nastavit vhodnou léčbu. Jako první volba bývá psychoterapie, respektive rodinná terapie. Může být nasazena léčba antidepresivy, v těžších případech je nutná hospitalizace dítěte na dětské psychiatrii.

Setkali jste se někdy vy osobně, nebo někde ve svém okolí s dítětem ohroženým depresí?

Zdroj foto: www.freepik.com

Exit mobile version