Její svět

Jak odvodnit tělo

Připadáte si oteklí, zhoršuje se vám celulitida a celkově se i víc potíte? Možná vaše tělo zadržuje vodu.

Zadržování vody v těle má za následek otoky nohou, pocení, i pocity, že jste nafouklí a přibrali jste. Co to znamená? „Váš organismus je nadměrně zatížen tekutinou, která samozřejmě v těle být musí a je důležitá, ale v nadměrném množství vám může škodit. Co s tím?

Jaká je příčina?

Příčinou zadržování vody v těle bývá nadměrné solení, hojná konzumace potravin a nápojů obsahujících cukr (sůl i cukr váží v těle na sebe vodu a tím ji zadržují). Častou příčinou je překyselení organismu (v překyseleném organismu se spojují minerály s kyselinami a tvoří chemické sloučeniny zvané soli. Soli se potom ukládají v mezibuněčných prostorech a váží na sebe vodu).

Nepřestávejte pít!

Velkou chybou je omezení příjmu tekutin a užívání diuretik (léky na odvodnění těla). Obojí způsobuje dehydrataci organismu a s ní spojené zdravotní potíže. Řešením je omezit příjem sodíku (omezit solení) a zvýšit příjem draslíku (draslík pomáhá proti zadržování vody v těle tím, že pomáhá dostat tekutinu z mezibuněčných prostor zpět do buněk. Mezi výborné zdroje draslíku patří banány a meruňky) a ostatních minerálů.

Neslazený zelený čaj je též vhodným prostředkem proti zadržování vody v těle. Proti překyselení organismu je kromě zeleniny vhodné ovoce a vyšší příjem tekutin zavodňujících tělo. Mezi ně patří: pitná voda, neperlivé stolní vody bez příchuti, minerální vody bez příchuti (je třeba je střídat a nepít je denně, aby nedošlo k předávkování minerály), neslazené čaje.

Máme pro vás potraviny, které vám pomohou se jí zbavit!

Naprosto spolehlivým, a přitom všeobecně oblíbeným přírodním diruetikem je vodní meloun. Podobné účinky mají i okurky. Nízká energetická hodnota melouny a okurky přímo předurčuje pro odlehčovací diety.

Močopudné a tedy odvodňovací účinky má i kořenová zelenina, a to zejména celer, petržel, pastyňák. Sušený kořen petržele je obsažen v močopudných čajových směsích nebo v kapslích, určených k odvodnění organismu. Proto je pro odvodnění lepší připravit si například salát ze syrového celeru, než kupovat drahý potravinový doplněk.

Odvodňovací účinky mají i docela obyčejná jablka. Jejich dužina do sebe „natáhne“ přebytečnou  vodu, tak že dalším příznivým účinkem jablek je i zlepšená střevní peristaltika.

Močopudné účinky má rovněž mnoho bylin. Jejich užívání je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem, aby byl případně zajištěn soulad léčivých a účinných látek s ostatním i léčivy.

Ideální hospodaření s vodou v organismu zajistí v prvé řadě správný pitný režim – nejlépe čistá neperlivá voda s dostatečným přísunem základních minerálů.

Exit mobile version