Salmonelóza je vůbec nejčastější infekce střevního traktu, která je způsobena tyčinkovými bakteriemi salmonely. Do současnosti byly na celém světě popsány více jak dva tisíce různých typů salmonel. Infekce u lidí však mohou vyvolat asi jen čtyři z nich.
Jak salmonelóza vzniká?
Střevní bakterie salmonely přežívají v těle zvířat a ptáků, jsou odolné a rychle se rozmnožují. Do lidského organismu se bakterie salmonely dostávají výhradně ústy. Část bakterií se dostává do střev, kde se rychle množí a vyvolává místní zánět. Nejčastější zdrojem infekce jsou zmrzliny, majonézy, syrová vejce, jitrnice, salámy nebo maso zpracované při nižších teplotách než 75°C. Zmrazení potravin pro zničení salmonely nestačí, po rozmražení potravin jsou opět živé. Pozor také na mouchy. I ty mohou tuto nemoc přenášet, nikdy nenechávejte jídlo na stolech v létě odkryté, aby na ně mouchy nemohly.
Jaké jsou hlavní příznaky onemocnění salmonelózou?
Mezi první a hlavní příznak patří akutní průjem. Průjem může být spojen i s bolestmi břicha a zvracením, ale není to pravidlem. V okamžiku, kdy dojde k rozšíření salmonely do krevního oběhu nastupuje vysoká horečka. Jako důsledek průjmu dochází k velkým ztrátám tekutin a dehydrataci organismu. Dehydratace je nebezpečná zvláště u malých dětí a starších osob. Jejím signálem jsou netečnost, bolest hlavy, zrychlený puls, zastřené vědomí, tmavá moč a vpadlé oči pacienta.
Jak dlouho trvá onemocnění salmonelózou?
U salmonelózy je inkubační doba maximálně 48 hodin, ale většinou jsou pozorovány příznaky již po osmi hodinách. Většinou salmonela po několika dnech ustoupí. Samotné vylučování salmonel však může pokračovat ještě několik dní až týdnů po odeznění příznaků onemocnění. V některých spíše ojedinělých případech se mohou komplikace, díky transportu salmonel krví, vyvinout až v zánět mozkových blan, zánět kostí, nebo urogenitální zánět. Něco takového, ale většinou postihuje pouze pacienty s významnou poruchou imunitního systému.
Jak salmonelózu léčit?
Dostatek tekutin, je nejdůležitější při léčbě salmonely. K tomu je dobré užívat rehydratační roztok, který lze koupit v lékárně. Použít nějaké střevní adsorbenty, což jsou léčiva, které dokáží na svůj povrch vázat škodliviny ve střevech jako je Smecta či Tasectan, čímž zlepší rapidně průběh nemoci. Po jejich požití dochází k rychlejšímu odplavování toxinů ze střev. Po odeznění akutní fáze, kdy doplňujeme hlavně tekutiny, jako jsou minerálky a čaje, je možno začít pozvolna podávat suché pečivo, rýži, bramborovou kaši (bez mléka). Poté podáváme další pokrmy.
Jak lze snížit riziko nákazy salmonelou?
Před jídlem a po použití toalety si vždy pečlivě umýt ruce. Důkladně tepelně upravovat potraviny. Používat vejce ze známého zdroje a nekupovat vejce starší než dva týdny. Vejce musí být nepoškozená a řádně značená. Konzumovat jen vejce tepelně upravená. V letních měsících se raději vyhnout konzumaci zmrzliny, majonézových výrobků a cukrářských krémů.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay
4 komentáře
Měla jsem, nic příjemného.
V dětství se salmonelózou skončily dvě třetiny tábora, na kterém jsem byla. Raději nemyslet na to, jak to v té kuchyni vypadalo.
a presne proto nikdy nebudu jist sushi
Můj syn měl salmonelu, naštěstí jsme to chytili brzo, nechci ani myslet na to co se mohlo stát…