Její svět

Dosna indická: Jak na její úspěšné pěstování?

Chcete si ozdobit zahradu nepřehlédnutelnou okrasnou rostlinou s výraznými květy? Sáhněte po dosně indické, kterou možná znáte také pod názvem canna či kanna. V čem tkví tajemství jejího úspěšného pěstování, odkud pochází, jaké zbarvení mají její květy a proč byste ji měli na zimu schovávat před mrazem?

Jak pěstovat dosnu?

Původ dosny indické a její následné rozšíření do světa

Ačkoliv tomu její název nenapovídá, dosna indická pochází  z Ameriky, konkrétně z tropických oblastí tohoto kontinentu. Díky lidem se ale časem rozšířila také do východní a jižní Afriky, jihovýchodní Austrálie i na Nový Zéland. Její druhové jméno tedy nijak nesouvisí s asijským státem, nýbrž odkazuje k Západní Indii. Tak se totiž v minulosti říkalo antilským ostrovům a bahamskému soustroví, ze kterých dosna indická původně pochází. Název kanna je odvozen z řeckého slova kanna, které znamená trubka. Právě trubkovitý tvar totiž mají květy této nádherné rostliny.

Popis kany a různé barvy květů

V záhonku i ve volné přírodě jsou kany nepřehlédnutelné, protože dorůstají výšky od 90 do 180 centimetrů a jejich listy mohou být dlouhé až 60 centimetrů. Lodyhy jsou sytě zelené a poměrně robustní. Květy dosny indické mohou být:

Jak pěstovat cannu v našich podmínkách

Zatímco v subtropickém a tropickém pásu se cannám daří celoročně, v našich podmínkách jsou dosny indické sezónními rostlinami, které se doporučuje zasadit do zahrady až v době, kdy venkovní teploty neklesají pod bod mrazu. Nejlepší doba k venkovní výsadbě nastává v červnu, ale do té doby je nejlepší si kanu předpěstovat doma nebo ve skleníku. Tím se totiž zvýší pravděpodobnost toho, že vám v záhonu dosna indická vykvete. Na krásné a bohaté květy se můžete těšit v období od května do října.

Jak na jejich výsadbu? Správné stanoviště je klíčem k úspěchu

Aby se dosnám indickým ve vaší zahradě dařilo, sázejte je s alespoň 50 centimetrovým rozestupem a nebojte se jim vykopat hluboké otvory. Tím zabráníte jejich vyvrácení, protože jsou poměrně mohutné. Nejlepší místem je nějaké slunné stanoviště, které jim bude připomínat jejich původní domovinu. Na stinných místech by mohlo dojít k vyblednutí barvy květů, což by byla ohromná škoda, protože by rostliny výrazně ztratily na kráse.

Kde dosnu pěstovat?

Zahrada ale není jediným místem, kde vám mohou kany přes léto dělat radost. Nemáte-li zahradu, lze je pěstovat také ve větších truhlících na balkoně a koupit se dají dokonce i řezané. Aby vám ale nevypadly z vázy, vyžadují skutečně vysoké a stabilní nádoby.

Zálivka a hnojení

Pokud nastane období delšího sucha, nezapomínejte kany pravidelné zalévat a před dobou květu také přihnojovat jedenkrát až dvakrát týdně.

Kdy je nutné kany schovat zpátky domů

Dosny indické jsou skutečně velmi náchylné a již po prvních mrazících je nutné odřezat jejich stonky přibližně 10 centimetrů nad zemí a hlízy vyndat ze země. Přes zimu je nutné hlízy skladovat na suchém místě, kde teploty neklesaji pod 5 °C, ale naopak ani nestoupají nad 10 °C. S blížím se jarem zasaďte oddenky opět zpátky do květináčů, předpěstujte a v červnu je opět vysaďte zpět do zahrady. Pokud na předpěstování zapomenete, kany i tak po zasazení do zahrady či truhlíku vyrostou, ale budou menší a rovněž vás obdaří méně květy.

Radujte se z pestrých a nepřehlédnutelných květů původně amerických rostlin, které jsou populární téměř po celém světě. Při správné péči vám dosny indické budou dělat radost celé léto. Věnujte jim dostatečnou vláhu, najděte jim vhodné stanoviště a poté se kochejte pestrými květy, kterými vám zaplaví záhonek.

Zdroj foto: www.frepik.com

Exit mobile version