Co to je endometrióza – typy, příznaky i léčba

0

Endometrióza je onemocnění, které postihuje ženy v reprodukčním věku, přičemž u některých může vést k neplodnosti. Přestože endometriózu nelze vyléčit, existují způsoby, jak zmírnit její příznaky a zvýšit šance na otěhotnění. Přečtěte si více o příčinách, typech a možnostech léčby tohoto onemocnění.

Endometrióza – co to je?

Endometrióza je nemoc, při které částečky děložní sliznice (endometrium) rostou mimo dělohu. Endometrióza se nejčastěji vyskytuje ve vaječnících, najdeme ji ale i ve vejcovodech a vzácně i mimo oblast pánevních orgánů.

Endometriózní tkáň se chová stejně jako výstelka uvnitř dělohy – při každém menstruačním cyklu se zahušťuje, rozpadá a krvácí. Roste však v místech, kam nepatří, a z těla neodchází. Pokud endometrióza zasáhne vaječníky, mohou se vytvořit cysty zvané endometriomy. Okolní tkáň se může podráždit a vytvořit jizvu. Mohou se také tvořit pásy vláknité tkáně zvané adheze. Ty mohou způsobit, že se pánevní tkáně a orgány vzájemně slepí. Endometrióza a neplodnost tak mají hodně společného. Podle studií má až 50 % žen s endometriózou potíže s otěhotněním. 

Zajímavost: Lékaři neznají jasné příčiny endometriózy ani způsob, jak jí předcházet. Nejde vyléčit, ale její příznaky lze zmírnit pomocí léků nebo v některých případech chirurgicky (www.who.int).

Typy endometriózy

Endometriózu lze rozdělit do čtyř hlavních typů podle toho, kterou oblast pánve nebo břicha postihuje.

  • Peritoneální endometrióza se nachází především na pánevní pobřišnici. Jedná se o nejméně závažnou formu. 
  • Ovariální endometrióza – vyskytuje se ve formě tmavých cyst naplněných tekutinou (endometriomy). Mají různou velikost a mohou se objevit v různých částech pánve nebo břicha, ale nejčastěji se vyskytují ve vaječnících. 
  • Rektovaginální endometrióza se nachází mezi pochvou a konečníkem.
  • Adenomyóza – objevuje se uvnitř děložní svaloviny.

Zajímavost: Je to vzácné, ale někdy může velké množství zjizvené tkáně spojit orgány. Tento stav se vyskytuje u 1–5 % žen s endometriózou.

Příznaky endometriózy

Příznaků endometriózy je celá řada, ale nejčastějším je bolest v oblasti pánve. Tato bolest může být intenzivní nebo mírná. Příznaky se často zhoršují těsně před menstruací a během ní v důsledku zánětu vyvolaného hormonálními změnami, ke kterým v té době dochází.

Mezi příznaky endometriózy patří:

  • Velmi bolestivé menstruační křeče.
  • Bolesti břicha nebo zad během menstruace nebo mezi cykly.
  • Silné krvácení během menstruace nebo špinění (slabé krvácení) mezi cykly.
  • Bolest při sexu.
  • Neplodnost.
  • Bolest při vyprazdňování.
  • Žaludeční potíže, jako je průjem, zácpa nebo nadýmání.
  • Žádné příznaky – o endometrióze nemusíte vůbec vědět, dokud se vám nedaří otěhotnět.

Zajímavost: Neexistuje žádná souvislost mezi příznaky a závažností onemocnění. Některé ženy mohou mít velmi málo ložisek endometriózy, a přesto pociťují silné bolesti. Jiné jich mohou mít hodně, ale nic je nebolí.

Léčba endometriózy

Léčba endometriózy se odvíjí od závažnosti příznaků a toho, zda chcete otěhotnět.

  • K léčbě bolesti se často používají nesteroidní protizánětlivé léky a analgetika, jako je ibuprofen.
  • Bolest vám pomohou zvládnout hormonální léky a antikoncepční metody. Nejsou ale vhodné pro ty, které chtějí otěhotnět.
  • Pokud kvůli endometrióze nemůžete otěhotnět, mohou pomoct léky a procedury na podporu plodnosti (např. IVF, IUI).
  • Ložisek endometriózy, srůstů a jizevnatých tkání se lze zbavit také chirurgickým zákrokem.

Endometrióza a těhotenství

Aby došlo k otěhotnění, musí se z vaječníku uvolnit vajíčko. Poté musí vajíčko projít vejcovodem a být oplodněné spermií. Oplodněné vajíčko se pak musí přichytit ke stěně dělohy, aby se mohlo začít vyvíjet. Endometrióza může vejcovod zablokovat a zabránit spojení vajíčka a spermie.

I přesto ale mnoho žen s mírnou až středně těžkou endometriózou může otěhotnět a donosit dítě až do termínu porodu. Lékaři někdy doporučují těhotenství neodkládat, protože se endometrióza může časem zhoršovat.

Zdroj foto: lenets_tan / stock.adobe.com

Zdroje:
https://www.pragueivf.com/cs/poskytovana-pece/umele-oplodneni
https://www.cpzp.cz/clanek/3980-0-Endometrioza-casta-pricina-neplodnosti.html
https://www.webmd.com/women/endometriosis/endometriosis-causes-symptoms-treatment
https://www.healthline.com/health/endometriosis#What-is-endometriosis

Autor

Komentáře k článku