Její svět

Co stálo u zrodu Green butiku a proč je udržitelnost v módě důležitá?

Zajímáte se při nákupu oblečení o to, odkud pochází a z jakých materiálů je vyrobené? Nebo vás více zajímá jeho cena? Význam udržitelnosti v módním průmyslu ukazuje například Green butik.

Co stálo u zrodu Green butiku a proč je udržitelnost v módě důležitá?

Co je Green butik?

Green butik je podnik, pod nímž je podepsaná Zuzana Plachá, která zastává roli CEO a před lety ho založila společně se svým manželem. Nápad na vytvoření značky oblečení, které bude vyrobené z přírodních materiálů a zároveň bude splňovat zásady udržitelnost, se zrodil v hlavách manželů při společné cestě po Asii. Tehdy totiž měli možnost spatřit, v jakých podmínkách zdejší lidé pracují, zejména v Kambodži, jež je s fast fashion módou spojována asi nejvíce.

Jak se zrodil nápad na založení udržitelné značky s oblečením?

Protože po návratu domů Zuzana zjistila, že sehnat vkusné dámské oblečení, které lze považovat za udržitelné, je nadlidský úkol, po hlavě se s manželem pustili do vlastního podnikání. To se psal rok 2016 a od té doby se oba naučili vše, co v začátcích neuměli a jejich původně malý e-shop se rozrostl o několik kamenných prodejen a také do zahraničí.

Co je udržitelná móda?

Právě Green butik je ukázkou toho, že když se chce, může se člověk pustit do čehokoliv, hlavně když pro tomu má zápal. Proč je ale udržitelná móda tak důležitá a co se pod tímto pojmem vlastně skrývá? Udržitelná móda je taková, která se vyrábí z ekologických materiálů. Také při její výrobě je kladen důraz také na pracovní podmínky a životní prostředí.

Největší nepřítel udržitelné módy

Za největšího nepřítele udržitelné módy lze považovat jednoznačně fast fashion. Takzvaná rychlá móda je totiž levná a v porovnání s udržitelnou módou leckdy i mnohonásobně. Dále je také dostupná ve všech barvách, velikostech i provedeních. Naopak tou největší nevýhodou fast fashion je hlavně její mizerná kvalita. Zároveň ale také fakt, že při výrobě nebylo ani v nejmenším myšleno na životní prostředí či snad férové podmínky pro zaměstnance.

Co jsou sweatshops?

Fast fashion je levná, ale právě proto, že náklady na její výrobu jsou co nejnižší. Nejčastěji se proto v souvislosti s rychlou módou hovoří o sweatshops. To jsou továrny, ve kterých se nedodržují základní pracovní předpisy. V těchto továrnách pracují často také děti, mzdy zaměstnanců jsou skutečně minimální, pracuje se přesčas a o nějaké bezpečnosti práce rozhodně nemůže být řeč.

Vliv fast fashion na životní prostředí

Rychlá móda ale není spojena pouze s mizerně placenou a nebezpečnou prací, ale také se znečišťováním životního prostředí. Mezinárodní panel pro změnu klimatu (IPCC) dokonce uvedl, že módní průmysl způsobuje až 10 % emisí skleníkových plynů na světě. Zároveň je při výrobě oděvů spotřebováno ohromné množství vody. Nemluvě o odpadu, jenž je s fast fashion neodmyslitelně spjat. Neboť oblečení je narychlo vyrobené, nekvalitní a s nadsázkou lze prohlásit, že je na jedno použití.

Proč dát šanci udržitelné módy?

Ačkoliv z pohledu ceny nedokáže udržitelná móda té rychlé konkurovat, v její prospěch hraje kvalita, doba, po kterou vám daný oděv vydrží a samozřejmě i to, že s výrobou udržitelné módy není spojeno ničení životního prostředí. Až se budete příště v nějakém obchodě s oděvy rozhodovat, zda si daný kousek pořídit či nikoliv, podívejte se, zda se jedná o výrobek z kategorie fast fashion či slow fashion.

Udržitelná móda je stále častěji skloňovaným pojmem, neboť mnoho lidí se zajímá o to, odkud jejich oblečení pochází, z jakých materiálů je vyrobeno a jaké podmínky panovaly v továrně při jeho výrobě.

Zdroj textu: www.idnes.cz, www.wikipedia.org

Zdroj foto: www.freepik.com

Exit mobile version