Sezónní deprese či zimní smutek – běžná označení pro sezónní afektivní poruchu. Ta nejčastěji přichází v období podzimu a zimy, kdy slunečních paprsků ubývá a dny jsou zamračené. S tím se zhoršuje také naše nálada. Terapie světlem nabízí efektivní řešení.
Sezónní deprese
Sezónní deprese je seriózním problémem, který lidi potkává zejména v zimních měsících. Počasí je často proměnlivé, zatímco jeden je slunečný, ten další už nás čeká jen chladné počasí a mračné nebe. Čekání na jaro je dlouhé, mnoho lidí přitom zásadně potřebuje vitamín D pro celkovou pohodu a štěstí. Proto zima často patří mezi nejméně oblíbená roční období. Abyste nemuseli trpět celou zimu a netrpělivě vyčkávat sluníčko, vyzkoušejte terapii světlem. I v pochmurných dnech se budete cítit dobře a deprese nebude mít šanci.
Světelná terapie
Světelná terapie nabízí efektivní způsob, jak podpořit své duševní zdraví. Sezónní afektivní porucha je poměrně častá. Postihuje více lidí, než byste si mysleli. Dostupná jsou speciální světla a žárovky, které napodobují sluneční záření. Přimějí tak, aby si náš mozek myslel, že dostává vitamín D, který tolik potřebuje. Kromě toho, že světelná terapie pomáhá řešit sezónní depresi, může vám pomoci také v boji proti poruchám spánku, pravidelné depresi, a dokonce i při některých formách demence.
Jak to funguje?
Aby bylo možné pocítit výrazný účinek světelné terapie, je důležité pravidelnost. Speciální osvětlení by se mělo zdát součástí vaší každodenní rutiny. Pak může být velmi prospěšné pro vaše duševní zdraví. Světelná terapie přitom není nijak náročná. Potřebovat budete pouze speciální světlo. To je pak třeba umístit do své blízkosti – třeba pokud se věnujete práci, domácím činnostem nebo četbě. Dbejte však na to, abyste se do světla nedívali přímo. Předejdete tak únavě očí a bolestem hlavy. Na světelnou terapii se nemusíte nijak zaměřovat, může se stát součástí každodenních činností.
Vliv na duševní zdraví
Pro mnoho lidí je zima opravdu nepříjemným obdobím, kdy je nálada na bodu mrazu. Terapie světlem vám pomůže posílit duševní zdraví a cítit se dobře i během chladných měsíců. Speciální světlo dokáže zlepšit náladu v tomto období jednoduše každému, kdo miluje sluníčko a léto. Princip spočívá v tom, že naše mysl má pocit, že dostává sluneční světlo, po kterém tolik touží.
Pro lepší spánek
Speciální žárovky různě využívají modré světlo. Mohou tak pomoci i v boji proti nespavosti, jelikož reguluje náš cirkadiánní rytmus. Jde v podstatě o naše vnitřní hodiny, které nám říkají, kdy spát, pracovat a podobně. Na světle jsme velmi závislí. Jelikož v zimě je většina dne ponurá a tmavá, je třeba si světlo dopřát třeba právě formou světelné terapie.
Žárovky upravují hladinu modrého světla. Ve dne světlo obsahuje více modré, čímž nás udržuje bdělé a v pozoru, tedy i připravené na každodenní úkoly. Ovšem k večeru už však modrá ve světle ubývá. S tím se naše tělo připravuje na spánek. Spouští se totiž produkce melatoninu – hormonu spánku.
Pro krásnější pokožku
Terapie světlem dokonce najde využití i v kosmetice. Používáno je červené světlo, které je prospěšné pro naši pokožku. Světlo proniká skrz vrchní vrstvy pokožky hlouběji, čímž zvyšuje prokrvení a podporuje tvorbu látek klíčových pro zdravou a krásnou pleť. Tato metoda je oblíbená pro vyhlazování vrásek.
Se speciálním světlem lze efektivně regulovat cirkadiánní rytmus. Chytré žárovky dokáží simulovat denní světlo, sluneční záření, ovšem nabídnou i večerní osvětlení pro přípravu na spánek. I během zimních měsíců se tak můžete spolehnout na dostatek vitamínu D a „sluníčka“, což je klíčové pro psychickou pohodu.
Zdroj foto: www.freepik.com