Její svět

Co dělat, když se děti netěší do školy?

Co dělat, když se děti netěší do školy

Prázdniny utekly jako voda a nový školní rok je tu! S ním také přichází nával emocí, a to ať těch pozitivních nebo dokonce negativních. Ne každé dítě se totiž do školy těší. Jak si pak ale s touto situací poradit? Poradíme vám několik tipů, které vás navedou, jak situaci řešit.

Povídejte si s dětmi a vyslechněte je

Pokud se vaše dítě do školy netěší, neděste se toho. Zkuste nejdříve zjistit, proč se do školy netěší. U prvňáčků se jedná o prvotní pocity z neznáma (z nového prostředí, paní učitelky, z nových spolužáků), u těch starších se může jednat třeba o obavy z učení, šikaně nebo strach z některých učitelů. Sedněte se ke svému dítěti, připravte si čaj, udělejte něco dobrého na zub a pokuste se s ním mluvit otevřeně. Dítě se musí cítit bezpečně, aby sdílelo své pocity. 

Připravte děti na změnu

Zvláště u prvňáčků je důležité je na školu připravit. Zkuste s nimi navštívit školu předem, ukázat jim školní třídu, hřiště nebo seznámit je s paní učitelkou. Prvňáčci sice ještě ani číst a psát neumí, ale můžete si s nimi sednout a můžete si spolu projít jejich rozvrh hodin. Dokonce si můžete projít také, co bude mít následující dny k obědu, většina aplikací máš již jídelníček hotový na několik dní dopředu. Dětem, které do školy již chodí, připomeňte to, na co se vždy těšili, vzpomeňte jim události, ze kterých byly nadšené.

Budujte pozitivní vztah ke škole

To, jak děti školu vnímají, záleží i na nás. Pokud před nimi budeme o škole mluvit jako o “ústavu”, na který neradi vzpomínáme, nemůžeme po nich chtít, aby se tam těšili. Zkuste jim více pomáhat, aby školu braly jako místo, kde mohou objevovat nové věci, učit se, poznávat nové kamarády a zažívat zajímavá dobrodružství. Povzbuzujte jejich zvědavost a snažte se, aby školu viděly jako něco zábavného a hodnotného.

Sociální život je pro děti důležitý

Nejčastějším problémem, proč se děti do školy netěší, je kolektiv. Děti si mohou připadat samy, mohou mít obavy z toho, že nezapadají do kolektivu. V tomto případě jim musíte pomoct. Navštěvujte s nimi dětská hřiště, společné události, kde se všichni rodiče a děti setkávají. Budou ve vás mít oporu a nebudou si připadat “odstrčeni”. Také není na škodu tu a tam domů pozvat nějaké kamarády, aby se mezi nimi vztahy o něco více prohloubily.

Denní režim je základem

Možná vám to přijde zvláštní, ale děti se často cítí bezpečněji a jistěji, když mají pravidelný denní režim. Pomozte jim vytvořit rutinu, která zahrnuje dostatek času na přípravu do školy, odpočinek, hru i učení. Prvňáčky je dobré připravit na konkrétní kroky – co si mají připravit večer, jak se ráno připravuje, co si zabalit do aktovky apod.

Sledujte jejich pokroky a odměňujte je

Motivace je u každého dítěte klíčová. Sledujte jejich úspěchy a pokroky, a to nejen co se známek týká, ale také při drobných každodenních činnostech. Chvalte je za jejich úsilí a snahu a odměňujte je drobnými pozornostmi nebo pochvalami. U prvňáčků může pomoci i vytvoření jednoduchého motivačního systému, kde za každý pozitivní krok nebo úspěch získají nějakou odměnu.

Odpočinek je důležitý 

V posledních letech je velkým trendem, aby mělo dítě co nejvíce činností – dopoledne stráví ve škole, odpoledne je čekají kroužky, následují úkoly a na zbytek není čas, protože je večer a čas na spaní. Nezapomínejte, že děti (především ty nejmenší) jsou stále dětmi, musí mít čas taky na sebe, na své hraní, na kamarády. Nenuťte je do kroužků, do kterých nechtějí chodit.

Pokud si nevíte rady, vyhledejte pomoc odborníka

Jestliže cítíte, že si se situací svého dítěte nedokážete sama poradit, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Zkuste celou věc nejdříve probrat s třídní učitelkou, školním poradcem a až následně psychologem. Ti mohou pomoci identifikovat hlubší příčiny problému a navrhnout vhodné strategie a řešení.

Je naprosto přirozené, když za vámi přijde dítě s tím, že se do školy prostě netěší. Nepanikařte, důležité je včas reagovat, naslouchat a nabídnout mu podporu a porozumění. Tím, že svému dítku ukážeme, že nám jeho pocity nejsou lhostejné a chceme celou situaci řešit, mu dáme najevo, že vše není tak černé, jak to vidí.

Zdroj textu: www.linkedin.com, motherhoodtherealdeal.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Exit mobile version