Nevíme, co vám právě teď nejvíc chybí, no s nástupem podzimních měsíců to nebude jen slunce, horké počasí a letní dovolená, ale hlavně vitamíny.
Jsou to látky, které každý vyšší organismus potřebuje ke své existenci, přičemž si je sám nedokáže v těle vytvořit a musí je tedy získávat ze stravy. Pokud je prostřednictvím ní nepřijme, objevují se poruchy metabolismu, v horším případě i orgánů, které začnou ohrožovat velmi vážná onemocnění. Vitamíny jsou nezbytné pro udržení správných tělesných funkcí a přirozené obrany schopnosti našeho v podzimních měsících oslabeného imunitního systému.
Známe 13 základních typů, přičemž je dělíme na dvě skupiny: rozpustné v tucích (A, D, E, K) a rozpustné ve vodě (většina B, C, H). Které z nich po létě nejvíc opomíjíme?
Vitamín D
Riziko jeho nedostatku nastává právě tehdy, když do ruky bereme namísto opalovacího krému šálek s teplým čajem. Právě ze slunečního záření ho vstřebává naše pokožka nejvíce, takže za váš letní pigment může D3. Co se týká potravin, nejvíce ho získáte z tresčích jater, rybího masa a tuku. Jeho zdrojem jsou i mléčné výrobky, celozrnné obilí, vejce či samotné syrové mléko. Již delší dobu se tento vitamín mezi vědci skloňuje spolu s bojem proti rakovině či obezitě, také zjistili, že vzhledem k mnoha receptory děcka v mozku se jeho nedostatek projevuje na psychice člověka. Takže ne sychravé počasí a říjnová změna z letního času na zimní, ale možná právě zanedbáním konzumace vitaminu D si Přivozují tak časté podzimní depresivní stavy a duševní choroby.
Céčko
Upevněna obranyschopnost a odolnost organismu jsou jen ty hlavní z mnoha účinků, které vám pomohou předejít nachlazení, alergiím, únavě, nechutenství, chudokrevnosti, křečovým žilám, hemeroidům či dokonce tloustnutí během zimních svátků, kterého se všechny tak obáváme. Potřebné je proto konzumovat nejen čerstvé citrusové plody, ale zejména papriku, brokolici, zelí, kiwi, růžičková kapusta, rybíz, papáju a další. Větší množství by si měli dopřát lidé trpící stresem, starší, sportovci, ale i kuřáci.
Během podzimní chřipkové epidemie nezvyšujte pouze přísun vitamínu C, ale i E, který je při boji s nachlazením podle výzkumníků z bostonské Tufts University pro organismus stejně důležitý.
Kyselina listová
Pokud cítíte spavost, chronickou únavu, slabost, nebo míváte závratě, pravděpodobně to bude tím, že vaše tělo zoufale volá po vitaminu ze skupiny B, který je nezbytný pro všechny procesy buněčného dělení a růstu, vývoj bílých krvinek a také je nepostradatelnou součástí genů a chromozomů. Proto svou stravu obohaťte o zelenou zeleninu: především špenát, čínské zelí, salát, květák, brokolici.
Ať už dáte na tyto rady a postaráte se o zpestření vašeho jídelníčku čerstvými surovinami, nebo zajdete do lékárny po výživové doplňky, nezapomínejte, že vždy je lepší věnovat svůj čas a peníze prevenci, než později léčbě nemoci.