Čím je způsobena hormonální nerovnováha?

0

Hormony jsou pro správné fungování našeho organismu velmi důležité. Ovládají různé části těla a zajišťují správnou funkci různých orgánů a tkání. Hladina hormonů může být proměnlivá v jednotlivých životních obdobích, zejména během puberty, menstruace, těhotenství a menopauzy. Pokud však vznikne nerovnováha, objevují se zdravotní komplikace.

Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha nastává, pokud je v krevním řečišti nadbytek, či naopak nedostatek určitých hormonů. Vzhledem k tomu, jak důležitou roli každý z hormonů má, i drobná nerovnováha může způsobit výrazné vedlejší účinky.

Příčiny hormonální nerovnováhy mohou být různé, u žen se jedná o:

  • syndrom polycystických ovarií,
  • kojení,
  • těhotenství,
  • menopauza,
  • hormonální léky, například antikoncepce.

Existují i další příčiny, které mohou způsobovat hormonální nerovnováhu u žen i mužů:

  • poruchy příjmu potravy,
  • nádory,
  • hormonální terapie,
  • specifické léky,
  • zranění.

Hormonální nerovnováha nevzniká jen tak přes noc, pokles či naopak nárůst hormonů lze mnohdy stěží odhalit. Je však několik příznaků, u kterých byste měly zpozornět.

1. Nepravidelná menstruace

U většiny žen se menstruace opaku každých 21 až 25 dní. Pokud máte menstruaci nepravidelnou, či dokonce na několik měsíců vynechá, pravděpodobně jde o problémy s hormony, v tomto případě estrogenem a progesteronem. Příčinou může být perimenopauza, která přichází před menopauzou kolem 40 až 50 let.

Nepravidelná menstruace nemusí vždy znamenat hormonální nerovnováhu. Může být příznakem jiných zdravotních problémů jako je endometrióza, či předčasná porucha funkce vaječníků.

2. Snížení libida

Nízká sexuální touha může být způsobena různými faktory jako jsou léky, některá onemocnění, sexuální problémy, životospráva, únava, či právě hormonální nerovnováha. Jakmile prudce klesne hladina estrogenu, klesá také touha po sexu. Nedostatek estrogenu může vést k vaginální suchosti, sexuální styk je pak bolestivý a nepříjemný. Pokud u vás došlo ke snížení libida, je vhodné obrátit se na lékaře.

3. Problémy s břichem

Průjem, nevolnosti, bolesti břicha – to vše může být výsledkem hormonální nerovnováhy. Estrogen a progesteron totiž ovlivňují také náš trávicí systém. Pokud dojde k poklesu či nárůstu hormonů, trávení je tím poznamenáno. I proto se během menstruace mohou objevovat problémy jako je průjem, nadýmání, bolesti břicha a nevolnost.

4. Problémy se spánkem

Hormonální nerovnováha často vede k nespavosti. S poklesem hormonů během menstruačního cyklu se často objevují návaly horka a pocení, které vedou ke značnému diskomfortu. Pokud se vám spí hůře než dříve, mohou za tím být problémy s hormony.

5. Akné

Akné může mít různé příčiny, ovšem právě hormony jsou s tímto problémem úzce spjaty. Při poklesu hladiny hormonů ženy často trpí akné, kterého se lze jen stěží zbavit. Akné nejčastěji vzniká kvůli nadbytku androgenů, které negativně ovlivňují mazové žlázy, což může vést k vyrážce. Také ovlivňují kožní buňky kolem folikulů, čímž ucpávají póry a vzniká akné.

6. Suchá pokožka

Výrazný pokles či nárůst hladiny hormonů může vést k vysušování pokožky. Často se objevuje během menopauzy, kdy pleť přirozeně slábne a ztrácí schopnost udržet vodu. V boji se suchou pokožkou pomůže poctivá péče o pleť, důkladná hydratace a používání šetrné kosmetiky. Pokud však pozorujete i jiné ze zmíněných příznaků hormonální nerovnováhy, je vhodné obrátit se na lékaře.

Hormonální nerovnováha je velmi nepříjemná, projevuje se řadou negativních příznaků, které dovedou zkomplikovat každodenní život. Pokud vás trápí některé z příznaků, je důležité nechat si zkontrolovat hladinu hormonů.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku