Když se řekne žárlivost, tak se každému vybaví strach, že přijde o svou drahou polovičku, což je naprosto přirozená myšlenka. Uznejme, vždy ve vztazích byla, je a v budoucnosti velmi pravděpodobně také bude. Někdy se může stát předmětem hry, které se však oba partneři rádi účastní a ona hra má jasná pravidla. Dejte si však pozor na chorobnou žárlivost.
Kde se žárlivost bere?
Drtivá většina psychologů se shodne, že žárlivost přímo souvisí s negativními pocity nebo dokonce prožitky konkrétní osobnosti. Jmenovat můžeme pocit méněcennosti, rivalitu, velmi nízké sebevědomí nebo dokonce skryté homosexuální sklony. Jestliže se však tento stav drží nějakých rozumných mezí, není se čeho obávat, problém nastane, pokud se u jednoho z partnerů objeví chorobná žárlivost.
Co to je chorobná žárlivost?
Projevuje se až chronickým strachem o věrnost partnera. Příčina bývá velmi často vysoce nadsazena nebo dokonce vymyšlena. Jde tedy o neschopnost vyrovnat se s nastalou životní situací. A i když je partner drahou polovičkou velmi často ujišťován, že je stoprocentně věrný a že by nikdy nebyl schopen být nevěrný, celé úsilí bývá marné. Dotyčný totiž stále nevěří a hledá záminky, aby mohl zpochybňovat důvěru ve svého partnera.
Jak se žárlivostí bojovat?
Základem každého pevného vztahu je komunikace. Pokud si tedy budete svého partnera všímat a neustále s ním upřímně komunikovat, neměl by se nikdy obrátit k pochybnostem o vaší důvěře. Pokud se tak již stane, snažte se vyvrátit všechny iracionální představy a domněnky. Jen touhle cestou totiž partnerovi dokážete, že věrnost ve vašem vztahu stále trvá. Velmi žárlivý jedinec by si měl také uvědomit, že čím více vás bude obviňovat z nevěry, tím spíše k ní nakonec dojde.
Žárlivost patří do každého vztahu, ovšem je velmi tenká hranice mezi zdravou a chorobnou, která dokáže velmi rychle a jednoduše zničit dlouholetý partnerský vztah.
Zdroj foto: https://pixabay.com/illustrations/jealousy-infidelity-argument-couple-3029711/