Její svět

Cheat days: Proč to není dobrá myšlenka při dietě?

Léto se nebezpečně blíží, a s ním i naše touha vypadat do letních šatiček dobře. Proto mnoho z nás rychle drží všemožné diety. Nicméně ty provází také fenomén zvaný „cheat days“. To jsou dny, kdy se vykašlete na všechny diety a prostě se odměníte. Proč to ale není rozhodně dobrý nápad?

Co jsou cheat days?

Pokud chcete zhubnout a vytvořit si celkově zdravý vztah ke svému tělu, abyste předešla jojo efektu, není dobré si vytvářet začarovaný kruh, kdy celý týden držíte dietu a o víkendu se nacpete něčím nezdravým. To může celkově narušit vaši fyzickou i psychickou pohodu, jíž docílíte zdravým stravováním přes týden. Z krátkodobého hlediska můžou cheat days způsobit zažívací potíže, letargii či negativní pocity viny.

Nevýhody cheat days

Z dlouhodobého hlediska nás mohou cheat days odpojit od signálů hladu a sytosti, které nám dává naše tělo, a ztížit nám tak přijímání správného množství potravy, kterou tělo doopravdy vyžaduje. Tak přestanete mít ze svého jídla radost a jen se upínat na myšlenku, kdy zase bude víkend, abyste si mohla dát nějaký fastfood či oblíbenou čokoládu. Tyto „plánované záchvaty“ vás vedou k tomu, že sníte mnohem více potravin, kterým jste se přes týden vyhýbali, než kdybyste se stravovali normalizovaně.

Co dělat místo cheat days?

Umírněnost je základ – pokud se nedokážete zbavit oblíbených sušenek či jiného nezdravého jídla, klidně si jej dopřejte, ale opravdu s mírou. Vezměte si třeba 2 sušenky, a k nim sněžte banán, který je bohatý na vlákninu. Ta vás společně se sušenkami zasytí. Chvíli počkejte a odolávejte touze sáhnout po další. Vaše tělo příjem živin zpracuje a za chvíli vás tato chuť přejde, protože tělo dá signál, že mu stačí.

Nemusíte se nechat pohltit myšlenkou na dokonalé tělo. Rychlé hubnutí stejně není zdravé, takže stačí, když omezíte příjem nezdravých tuků a cukrů, ale nemusíte se jich vzdávat úplně.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Exit mobile version