Čepy na mandlích jsou velmi nepříjemné onemocnění, kdy se na nich tvoří hrbolatá ložiska, vyplněná bílým sekretem. Zaznamenat můžete také škrábání v krku a pocit, že je tam něco, co tam prostě nepatří. Často bývají důsledkem špatného samočištění mandlí. V těch se pak usazují nejen zbytky potravin, ale i neškodné bakterie. Ty se v dutině ústní nacházejí zcela přirozeně a zabraňují množení škodlivých bakterií, které se podílejí na rozkladu zbytku potravy. Ale bohužel také na tvorbě zubního kazu.
Jak zabránit vzniku čepů na mandlích
Zabránit vznikání čepů bývá zpravidla dost obtížné. Mohou se jednoduše z mandlí seškrábnout, ale větší význam to nemá. Veškeré desinfekční přípravky působí jen na povrchu, ale do středu mandle se nedostanou a zánět pokračuje. Mandle jsou párový lymfatický orgán, který je uložen mezi patrovými oblouky v ústní dutině. Důležitou roli hrají v naší imunitě. Jelikož při vstupu vdechovaného vzduchu do plic, zadržují škodlivé organismy. Ty bývají následně zlikvidovány buňkami imunity, které jsou v mandlích uloženy. Krční mandle tak hrají důležitou roli v první obranné linii při ochraně horních i dolních cest dýchacích. Problémy přicházejí v okamžiku, kdy mandle napadnou bakterie, se kterými neumí bojovat. Záněty mandlí rozeznáváme akutní a chronické.
Léčba mandlí
Jestliže čepy na mandlích vyvolala akutní angína, je nutné navštívit svého lékaře. Ten provede stěr z čepů a určí typ bakterie, která potíže vyvolala. Podle výsledků se zvolí vhodná antibiotika. Čepů, které přetrvávají na mandlích v podobě chronické angíny, se zbavuje velmi špatně. Často je nutné přistoupit k nepříjemnému procesu: vymačkávání hnisu nebo seškrábnutí z mandlí. Vhodné je rovněž kloktat antiseptické vody, šalvěj či heřmánek. Po nějaké době je možné se čepů úplně zbavit. Ale mnohdy nezbývá než přikročit k chirurgickému zákroku a mandle si nechat odstranit.
Otázka na tělo – odstranit či nechat?
Na téma odstranění krčních mandlí se vedou dlouhé diskuze. Pravdou je, že mandle zabraňují infekci dýchacích cest. Pokud je však člověk nemá, umí si tělo poradit s infekcí i dalšími obrannými mechanismy. Nejspíš je lepší mandle mít, ale pokud vám je odstraní, nic hrozného se neděje. Je dobré si uvědomit, že mandle v porovnání s jinými lymfatickými tkáněmi nehrají až tak zásadní roli.
Kdy neváhat a mandle jednoznačně odstranit!
Odstranit mandle se doporučuje, když je angína častá. Tím se myslí alespoň 7x v roce. Dále pak pokud se tvoří zapáchající a obtěžující čepy. Také jestliže jsou mandle velké a způsobují člověku dýchací potíže, hrozí prasknutí mandle, krvácejí nebo se objeví nádory na mandlích.